Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Katonai kémműhold Pleszeckből
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, A nemzetbiztonságért - 2023.12.22 06:15.)

A jelek szerint a Barsz-M sorozatba tartozó űreszközt bocsátottak poláris napszinkron pályára az Orosz Védelmi Minisztérium megbízásából.

Bár a hivatalos közleményben a Kozmosz-2573 „fedőnevű” műhold valódi mibenlétéről természetesen nincs szó, azért többféle jel arra utal, hogy egy Barsz-M műholdról – sorrendben már az ötödikről – lehet szó. A start december 21-én magyar idő szerint 9:48-kor történt a katonai kezelésben levő észak-orosz oroszországi indítóhelyről. A hordozórakéta egy Szojuz-2.1b volt, ami viszont furcsa, hiszen korábban a Szojuz-2.1a változattal állították pályára a Barsz-M holdakat. Az orosz űrtémákkal foglalkozó RussianSpaceWeb portál szerint meglehet, hogy ez a műhold nagyobb tömegű, mint az előzőek. Mindenesetre az Amerikai Űrhaderő követési adatai 338 km × 499 km magas, 97,57° inklinációjú pályát jeleznek. Ez egybevág azzal, amit egy nagyfelbontású képalkotásra alkalmas kémműholdtól várunk. Az orosz hadsereg által közzétett fényképek tanúsága szerint a rakéta orrkúpja egyébként ugyanolyan volt, mint a nemrég, november 25-én végzett indításkor, amikor egy állítólagos új kémműholdsorozat, a Razdan első példánya indulhatott. Az akkor kialakított pálya azonban lényegesen magasabb volt, mint a mostani, amely viszont a korábbi Barsz-M holdakéhoz hasonló.


Az előző Barsz-M műhold (Kozmosz-2567) startja Pleszeckből, 2023. március 23-án. (Kép: Orosz Védelmi Minisztérium)

Akár ilyen, akár olyan, de az elmúlt időszakban – feltehetően az Ukrajna ellen indított háborúval összefüggésben – megszaporodtak a kémműholdas startok Oroszországból. Különböző poláris pályákra elhelyezett nagyobb műholdflotta segítségével rövidebb visszatérési idővel lehetséges a felszín egy-egy kijelölt területét fényképezni.

Az eddig felbocsátott négy nagyfelbontású orosz optikai Barsz-M kémműhold 2015 februárjában, 2016 márciusában, 2022 májusában és idén márciusban indult. Mindegyik Pleszeckből, egy-egy Szojuz-2.1a rakétával állt pólusközeli napszinkron pályára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024