Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az első Razdan
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, A nemzetbiztonságért - 2023.11.27 07:15.)

Egy nagy felszíni felbontásra képes orosz kémműhold indult Pleszeckből.

A katonai kezelésben működő észak-oroszországi indítóhelyről egy Szojuz-2.1a rakéta állította pályára a feltehetően a Razdan sorozatba tartozó első elektrooptikai (vagyis digitális képeket készítő, az adatokat rádiós úton lesugárzó) kémműholdat. Az időpont november 25-én magyar idő szerint 21:58 volt, a műhold katonai jelölése Kozmosz-2571. (Razdan egyébként az Örményország fővárosát, Jerevánt átszelő folyó neve oroszos írásmódban.)

A Razdan elnevezés egy új orosz kémműholdas szériát takar, ezek a Perszona (Persona) sorozat utódai. Az utóbbiakból három indult korábban, 2008 júliusában, 2013 júniusában, legutóbb pedig 2015 júniusában. Az új Razdan holdak képességei állítólag jelentősen javultak az elődeikéhez képest, és az adatok lesugárzására biztonságos szélessávú rádiós csatornát használnak. A műholdakat Szamarában, a CSZKB Progressz vállalatnál készítik. Az optikai rendszer gyártója – ahogy a 2015-ben kezdett, mostanáig négy startot megért Barsz-M műholdak esetében is – a szentpétervári LOMO (angolul Leningrad Optical Mechanical Association).


Archívumunkból: egy korábbi orosz kémműhold, a második Barsz-M startja egy Szojuz-2.1a rakétával az észak-oroszországi Pleszeckből, 2016. március 24-én. (Kép: Orosz Védelmi Minisztérium)

Ha valóban a Perszona utódai, akkor a Razdan műholdak tömege meghaladhatja a 7 tonnát. A hírek szerint a sorozat majdani harmadik darabja egy a krasznogorszki Zverev vállalatnál készülő, az orosz kémműholdak esetében eddig példátlanul nagy, 2,35 m átmérőjű tükrös teleszkópot visz majd magával – amelyet azonban nem az ég, hanem a Föld felé fordítanak. A most felbocsátott első műholddal kapcsolatban semmilyen részletes adat nem látott napvilágot. Képeinek felszíni felbontása valószínűleg 1 m-esnél is finomabb. Megfigyeléseit alacsony, poláris napszinkron pályáról végzi majd.

A már említett, hasonló feladatokra épült Barsz-M kémműholdak közül legutóbb idén márciusban indult egy példány, előtte pedig 2022 májusában. A széria azt megelőző, sorrendben a második darabja viszont 2016-ban, így el lehet mondani, hogy az elmúlt években felgyorsult az ilyen típusú kémműholdak pályára állítása – talán nem függetlenül az orosz háborús tevékenységtől sem.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024