Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két orosz távközlési hold Protonnal
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, Lássuk és halljuk egymást - 2021.12.13 15:45.)

A nehézrakéta az Ekszpressz-AMU3 és -AMU7 műholdakat juttatta geostacionárius átmeneti pályára.

Közel két év leforgása alatt mindössze negyedszer startolt a kazahsztáni Bajkonurból a nagy teljesítményű orosz hordozórakéta, rajta egy Briz-M végfokozattal és a két új távközlési (műsorszóró) műholddal. Az indítás december 13-án, magyar idő szerint 13:07-kor történt. Sikerként akkor könyvelhetik majd el, ha a felemelkedés után mintegy 18 órával az utolsó műhold is önállósodik az előtte öt különböző alakalommal is begyújtott gyorsítófokozattól. Ez egyébként ez egyik leghosszabb ideig tartó indítási folyamat az orosz rakéták hosszú történetében.


Az Ekszpressz-AMU3 (angolosan írva Express-AMU3) a szerelőcsarnokban, mielőtt ráhelyezik a Briz-M végfokozatra. A másik műhold ennek a tetejére került. Mindkettő a Resetnyev vállalatnál épült, a fedélzeti távközlési berendezéseket – C-, Ku- és L-sávú transzpondereket – a Thales Alenia Space készítette Franciaországban. (Kép: Roszkoszmosz)

A két űreszközt az orosz polgári tavközlési műholdakért felelős állami vállalat (Russian Satellite Communications Co., RSCC) üzemelteti majd. Digitális tévé- és rádióadásokat sugároznak és nagysebességű adatátviteli szolgáltatást is nyújtanak Oroszország és a szomszédos államok területén.

Elsőként az 1980 kg tömegű Ekszpressz-AMU7 válik le, magyar idő szerint 14-én 6:07-kor. A valamivel „testesebb”, 2180 kg-os Ekszpressz-AMU3 7:14-kor következik. Mindkettőn ionhajtóművek segítik a geostacionárius körpálya kialakítását, ami mintegy két hónapba telik majd. Az első 145° keleti hosszúság fölött a 2002-ben indított Ekszpressz-A4-et váltja fel, a második 103° keleti hosszúságnál az Expressz-AM3-at, amely 2005 óta szolgál. Az új műholdak névleges működési élettartama 15 év.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024