Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrközpont északon
(Rovat: Nyereség a kontinensnek - 2023.01.29 07:15.)

Svéd és európai illetékesek felavatták a kontinentális Európa első űrindító központját. Már csak használni kellene.

Az ünnepélyes átadáson a svéd miniszterelnök, az Európai Bizottság elnöke és a Svéd Űrügynökség (SSC, Swedish Space Corporation) elnöke űrindító központtá minősítette a Kiruna közelében fekvő Esrange bázist, ahonnan eddig csak szondázó rakétákat indítottak. Az SSC elnöke szerint az Esrange Űrrepülőtérrel az EU olyan stratégiai létesítményre tesz szert, amely lehetővé teszi a világűr önálló elérését, ami azért is fontos, hogy teljesíteni tudják az EU és az ENSZ fenntarthatósági céljait. A svéd miniszterelnök a világűr önálló európai elérésének fontosságát hangsúlyozta, az Európai Bizottság elnöke pedig az európai űripar nagy napjának nevezte, hogy immár a kontinentális Európa területéről is lehet űreszközöket indítani a világűrbe.

Természetesen Európának eddig is volt saját űrindító helye, igaz, nem az európai szárazföldön, hanem Dél-Amerikában, de francia területen. A Guyana Űrközpontot Kourou közelében a Francia Űrügynökség (CNES) üzemelteti, innen indulnak már évtizedek óta az európai Ariane és Vega rakéták a világűrbe. Ami a svédországi létesítmény felavatását illeti, a szónokok nem beszéltek magáról a létesítményről, mint ahogy arról sem, kik lesznek a felhasználói. Az űrközpontban egy szerelőcsarnok és három indítóállás található. Az egyik ezek közül szuborbitális rakéták és „mikrohordozórakéták” indítására szolgál, utóbbiakkal maximum 300 kg hasznos terhet lehet napszinkron pályára (SSO) állítani. A második indítóállásból nagyobb rakétákkal maximum 1200 kg tömegű műholdakat lehet SSO pályára állítani, míg a harmadik indítóállás többször felhasználható eszközök tesztelésére szolgál. (Az indítóhely Északi-sarkkörön túli földrajzi szélességéből adódóan elsősorban a poláris, köztük a napszinkron pályák jöhetnek számításba. – B.E.)

Az SSC bejelentette, hogy a létesítmény első felhasználója az ESA Themis projektje lesz, amelynek keretében többször felhasználható első rakétafokozatot fejleszt az ArianeGroup. Ezekre az indításokra már idén sor kerülhet, ám az ArianeGroup a Themis fejlesztési ütemtervében azt közölte, hogy az Esrange-en végrehajtandó tesztek csak apró, legfeljebb néhányszor tíz méteres magasságot elérő ugrások lesznek, a komolyabb teszteket később Kourou-ban tervezik elvégezni.


A most felavatott, svédországi Esrange Űrközpontban két indítóállást létesítettek űrindítások céljára, egyet pedig többször felhasználható rakétafokozatok tesztelésére. (Kép: SSC)

Az űrközpont avatásán képviseltette magát a német Isar Aerospace vállalat, amely a kis Spectrum hordozórakétát fejleszti. Az Esrange-en hajtóműteszteket kívánnak végezni, nincs szó azonban arról, hogy űrindításaikat is onnan végeznék. Azokat ehelyett a norvégiai Andøya Űrrepülőtérről tervezik. (Andøya egyébként kis jóindulattal ugyancsak a kontinentális Európa területén fekszik – a norvég partok közvetlen közelében lévő szigeten –, nem is túl messze Kirunától. B.E.)

Egy másik német hordozórakéta-fejlesztő cég, a Rocket Factory Augsburg (RFA) ugyancsak végez hajtóműteszteket az Esrange-en, ám a közelmúltban bejelentették, hogy az RFA One rakéta első űrindítását ez év végén a Skóciától északra fekvő Shetland-szigeten működő SaxaVord űrrepülőtérről kívánják végrehajtani. Mint közölték, a SaxaVord egyik indítóállásának használatára kizárólagos joguk van, rakétájuk indítása lesz az első függőleges űrindítás az Egyesült Királyság területéről és egyúttal Európából.

Az SSC azt is közölte, hogy az Esrange Űrközpontból az első űrindítás az év végén várható, azt azonban nem hozták nyilvánosságra, mely cég vagy szervezet lesz a felbocsátó.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024