Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ez az ESA
(Rovat: Nyereség a kontinensnek - 2020.10.28 07:15.)

Az Európai Űrügynökséget (ESA) bemutató rövid, színes füzet immár minden tagország nyelvén, így magyarul is hozzáférhető.

Az angol változat címe This is ESA, és ez az egységesség kedvéért megmaradt a nemzeti változatok címlapján is.


(Kép: ESA)

„Mi az Európai Űrügynökség vagyunk, és az űr békés célú felderítése és hasznosítása mellett köteleztük el magunkat mindannyiunk érdekében” – kezdődik a magyar változat szövege. Az ESA kiadványa hét dupla oldalas lapon villantja fel az ügynökség tevékenységének fő területeit és sikereit infografikák és rövid szöveges magyarázatok segítségével. Szó esik a műholdak sokrétű hasznosításáról: a földmegfigyelésről, a távközlésről, a navigációról. Ezeken a területeken az európaiak nagy hagyománnyal rendelkeznek és jelentős eredményeket mutathatnak fel. Egy oldal erejéig bepillanthatunk az űr veszélyeibe, és az ESA azon törekvéseibe, hogy fenntarthatóbb legyen az űrtevékenység. Szó esik a tudományos felfedezésekről, az emberes űrrepülésről, és ezek járulékos hasznáról, gyakorlati alkalmazásairól is. Utal a kiadvány a technológiai fejlesztésekre, az űreszközök felbocsátásának és működtetésének feladataira. Végül egy térképen láthatjuk az ESA központjait, az európai űrhajósok kölni bázisától kezdve a Francia Guyanában, Dél-Amerikában található Kourou űrközpontig, ahonnan az európai hordozórakétákat indítják.

A magyar változat egy kicsit még élvezetesebb lett volna, ha elkészítése során több figyelmet kap a szakmai és nyelvi ellenőrzés. Így viszont benne maradt például olyan információ, hogy „600 millió ember él 10 méter tengerszintmagasság alatt”. Ez alatt nyilván nem azt kell értenünk, hogy népes víz alatti városok találhatók szerte a Földön, hanem azt, hogy 10 méter tengerszint feletti magasság alatt élnek ennyien, akiket veszélyeztet a klímaváltozás következtében egyre emelkedő vízszint. De van, ahol keveredik a műhold és az űrszonda fogalma (az előbbiek a Föld körüli pályán keringenek, az utóbbiak a Naprendszer távolabbi vidékein működnek), és sajnos nem hiányzik a szövegből a „kilövés” sem. Ha a köznyelvben sokan használják is ezt az űreszközök indításának megnevezésére, az ESA-t bemutató ismeretterjesztő kiadványban mégsem szerencsés a felbukkanása, mert pongyola, nem tükrözi a többlépcsős hordozórakéta működésének fizikai elvét.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024