Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Távoli világok űrszondája:
A REPÜLÉS PILLANATAI

(Rovat: New Horizons, Távoli világok kutatói - 2006.01.19 18:07.)

Az ŰRVILÁG az elmúlt három napban folyamatosan nyomonkövette az utolsó bolygóhoz indítandó űrszonda – végül sikerrel záródó – starterőfeszítéseit.

20.51: Hét perccel ezelőtt (a repülés 45. percében) leállt az utolsó (szilárd hajtóanyagú) fokozat is, mely pár másodperccel azután rendben le is vált az űrszondáról. Az immár szabadon "szárnyaló" New Horizons ezek szerint 2015. július 14-én érkezik a Plútóhoz.

20.40: Normális működés végén leállt a Centaur fokozat, melyről sikeresen leválasztották a New Horizons űrszondát. A szonda most – immár elszakadva a Földtől – egy szilárd hajtóanyagú rakétával gyorsul tovább célja a Jupiter, majd a külső Naprendszer felé.

20.31: Egy perccel ezelőtt másodszor is gyújtott a Centaur gyorsítófokozat. A rakétának kilenc és fél percig kell működnie annak érdekében, hogy az űrszondát kiszakítsa a Föld körüli pályáról és a Naprendszer peremvidékei felé lendítse.

20.28: A Centaur fokozat és a rászerelt űrszonda immár szabadon sodródik a világűrben, miközben mintegy 1 fok/másodperc sebességgel forog hossztengelye körül. Erre a forgatásra a rendszer stabilizálása miatt van szükség.

20.20: Három perccel ezelőtt (T+17 perckor) a rakéta elérte az előre kijelölt parkolópályát. Még 13 perc a Centaur ismételt bekapcsolásáig.

20.11: 10 perc 20 másodperccel a start után leállították a Centaur fokozatot. A rendszer most mintegy 20 percig sodródik a világűrben, mielőtt ismételt gyújtás történik. (MECO: Main Engine Cut-off.) Jelenleg a rendszer finom tájolása folyik...

20.05: Az elmúlt három percben sikeresen leválasztották az öt szilárd hajtóanyagú gyorsítórakétát és az űrszondát védő orrburkolatot. T + 4 perc 38 mp-kor leállt az orosz gyártmányú (!) főhajtómű, majd 4 másodperccel később beindult a Centaur-fokozat.

20.02: A New Horizons űrszondát szállító Atlas rakéta felemelkedett a startasztalról, és rendben emelkedik. T+20 másodpercnél a tervek szerint visszavették a tolóerőt, majd T+100 másodpercnél leállt az öt szilárd hajtóanyagú gyorsítórakéta.



Fotó: NASA/KSC

19.58: Az automatikus rendszer átvette a visszaszámlálás és az indítási folyamat vezérlését.

19.57: ENGEDÉLY. Folyik a visszaszámlálás. Még 3 perc és indulhat az űrszonda a Plútóhoz!

19.50: Nincs indítás 20.00 előtt (közép-európai idő szerint). Az ok, mint eddig...

19.45: Még mindíg nincs hivatalos start-időpont, de a szakemberek azt már nem várják 19.55-nél korábbra. Közben a rakéta (az őt belülről hűtő folyékony oxigén hatására) jegesedni kezdett kívülről (ami normális jelenség).



Fotó: NASA/KSC

19.39: Talán elúsznak lassan a felhők. Mindenki vár, a start-óra T - 4 percen áll. Minden kész az indításhoz, csak egy kicsit tisztább ég kéne Florida felett...

19.32: A szabályok szerint az emelkedő rakétát 6000 feet-ig (6000 láb, kb. 1800 méter) látniuk kell az optikai követőrendszereknek. Ezért voltak/vannak a csúszások. Most sem "zöld" a start...

19.25: A felhők még mindíg takarnák az emelkedő rakétát az optikai megfigyelők teleszkópjai elöl, ezért ismét eltolták a startot. Az új időpont (közép-európai idő szerint) 19.40.

19.15: Az új időpont (közép-európai idő szerint) 19.30.

19.12: Valószínűleg a 19.25-ös start-időpont sem lesz tartható, nincs javulás a felhőzetben...

19.10: Az alacsony-szintű felhőzet lassabban mozog mint gondolták, ezért a visszaszámlálást TOVÁBBRA SEM újították fel. A legújabb start-időpont (közép-európai idő szerint): 19.25!

19.05: Az alacsony-szintű felhőzet lassabban mozog mint gondolták, ezért a visszaszámlálást NEM újították fel. Az új start-időpont (közép-európai idő szerint): 19.13!

19.01: Minden lámpa zöld. Egy alacsony szintű felhőzet okozott némi riadalmat, de talán nem lesz zavaró, lassan úgy tűnik odébbhúzódik. Még három perc a tervszerű szünetből...

18.53: Még 6 perc a visszaszámlálás felújításáig és 10 perc a startig. Idöközben betöltötték a rakéta irányítórendszerébe a legfrisebb irányítási alapadatokat, melyek már képesek figyelembevenni a legfrisebb magassági széladatokat.

18.39: Az amerikai szakemberek végeztek a New Horizons rakétarendszerének feltöltésével. Egyelőre minden kész a 19.08-kor esedékes indításra. Jelenleg a visszaszámlálás (tervszerint) áll, azt T-4 perckor újítják fel.

18.25: Sikeresen befejeződött a Plútó-Kuiper űrszondát célja felé gyorsító Centaur-fokozat folyékony hidrogén tüzelőanyaggal és az égést tápláló folyékony oxigénnel való feltöltése. Közben az Atlas rakéta oxigén- és kerozin-tartálya is csordultig van

18.15: A Centaur végfokozat tüzelőanyagának (folyékony hidrogén) feltöltésével lassan végeznek a szakemberek (jelenleg 75%-nál járnak), miközben az Atlas rakéta első fokozatának oxigén-tartálya is lassan megtelik (jelenleg 85%).

18.07: Egyelőre rendben halad az Atlas első fokozatának oxigénnel feltöltése, miközben a Centaur végfokozat oxigén-tartálya már meg is telt. Az első lehetséges indítási időpont a mai napon közép-európai idő szerint 19 óra 08 perc.


Az első fokozat oxigénnel töltésével párhuzamosan elvégezték a Centaur végfokozat oxigénnel töltését is. Az űrszondát majd közvetlenül gyorsító rakétába mintegy 50 ezer liter folyékony oxigén került.
Közben az első fokozatba töltendő kb. 200 ezer liter folyékony oxigénből már betöltésre került több mint 70%. Az oxidáló anyag továbbtöltése rendben halad.

****************************************
******* 2006.01.18. (szerda) *******
****************************************

Miután a mai (szerdai, január 18-i) napon a Cape Canaveral-i indítóállásban egy komoly áramkimaradás volt, és a generátoros rendszer nem termel egy starthoz elegendő mennyiségű áramot, a New Horizons legkorábban csak csütörtökön indulhat...

Az indítási ablak 19-én, csütörtökön (közép-európai idő szerint) 19.08 és 21.07 között lesz nyitva. A Plútóhoz vezető "ablak" február 15-ig "van nyitva".

****************************************
******** 2006.01.17. (kedd) *********
****************************************

21.32: Miután a mai (többszöri) indítási kísérletek az időjárás miatt nem vezettek eredményre, a startot egy nappal elhalasztják. Az indítási ablak szerdán (közép-európai idő szerint) 19.16 és 21.15 között lesz nyitva.
A rakétáért felelős Lockheed Martin szakemberei 21.19-kor végülis a startkísérlet mellett döntöttek, ám azt T-2 perc 34 másodpercnél az automatika leállította. Az ok úgy tűnik az volt, hogy egy alacsony széllökés sebessége meghaladta a 33 csomós küszöbértéket. Ma már nincs lehetőség több próbára. A rakétát biztosították, holnap (szerdán) újra próbálkoznak. A Plútóhoz vezető "ablak" február 15-ig "van nyitva".

21.21: Bár két perccel ezelőtt megkezdték a visszaszámlálást, azt az automatikai egy perce megszakította. Az ok egyelőre nem ismert. 21.06: Bár a magassági szél gyengült, a talaj közeli széllökések miatt a startot 21.23-ra halasztották. Ez ma már a hatodik startidőpont. Az viszont biztos, hogy ha a start ekkor sem sikerül, ma már több lehetőség nincs...

20.47: Az új indítási időpont 21.05 - jelentették be Cape Canaveral-en. A döntést azután hozták, hogy elemezték az utolsó két (néhány perce indított) időjárási ballon magassági szelekre vonatkozó adatait.

20.29: A mai napra érvényes negyedik indítási időpontot jelentették be Floridában. Az újabb halasztás értelmében a New Horizons közép-európai idő szerint 20.50-kor indulna. Az "ablak" ma 21.23-ig, egyébként pedig február 15-ig van nyitva...

20.03: A kis- és nagymagasságú szelek miatt a startot immár harmadszor is eltolják. Az új startidőpont (közép-európai idő szerint) 20.30. A visszaszámlálást négy perccel korábban kéne felújítani...

19.55: Miközben a magaslati szél egyenletes és erős, egyre jobban felerősödik a talaj közeli szél is, melynek lökései időnként elérik a 33 csomót (közel 60 km/h-t). Az indítás irányítói tanácskoznak. Az "indítási ablak" ma (közép-európai idő szerint) 21.23-ig van nyitva.

19.41: A nagymagasságú szél miatt a startot tovább tolják. Az új startidőpont (közép-európai idő szerint) 20.10. A visszaszámlálást négy perccel korábban kéne felújítani...

19.38: Továbbra is "minden lámpa zöld", kivéve a meteorológiáét. Azaz, a felerősödött nagymagasságú szél miatt a visszaszámlálás áll. Az új startidőpont továbbra is 19.45 (közép-európai idő szerint). A visszaszámlálást négy perccel előbb kéne újrakezdeni...

19.17: A hirtelen felébredt erős magasszintű szél miatt az indítást egyelőre eltolták. Az új startidőpont közép-európai idő szerint 19.45.

19.10. (T-14perc): Eddig rendben haladt a visszaszámlálás, melyet most (a terveknek megfelelően) tíz percre leállítanak és majd T-4 perctől folytatják. A Plútó-szonda (sikeres start esetén) 9 óra múlva már a Holdhoz érhet! (Ehhez az Apollo űrhajósainak közel három nap kellett...)
Közép-európai idő szerint 19.03-kor sikeresen betöltötték a rakéta irányítórendszerébe a legfrisebb irányítási alapadatokat, melyek már képesek figyelembevenni a legfrisebb magassági széladatokat.

19.00: Kevesebb mint fél óra van hátra a Plútóhoz és a Kuiper-övhöz indítandó amerikai űrszonda indításából. A visszaszámlálás rendben halad, két perce már valamennyi tartály "csordultig" van a kerozin üzemanyaggal és az égést tápláló folyékony oxigénnel.
Az időjárás továbbra is kiváló Floridában, ahol az elmúlt 45 percben az első fokozat és a Centaur-fokozat hidrogén tartályait is feltöltötték szuperhideg, folyékony hidrogénnel, - azaz a tüzelőanyaggal. Végül (közép-európai idő szerint) 18.54-kor sikeresen befejeződött az indítás megszakító rendszer tesztelése is. (Ne feledjük, hogy a visszaszámlálás utolsó pillanataiban már olyan sok paramétert kéne olyan rövid idő alatt elemezni, amire a szakemberek képtelenek. Ezért az indítás utolsó pillanatait már automatika figyeli és dönt az engedélyezésről, vagy megszakításról.)

18.07: Az első fokozat oxigénnel töltésével párhuzamosan elvégezték a Centaur végfokozat oxigénnel töltését is. Az űrszondát majd közvetlenül gyorsító rakétába mintegy 50 ezer liter folyékony oxigén került.
Közben az első fokozatba töltendő kb. 200 ezer liter folyékony oxigénből már betöltésre került több mint 30%. Az oxidáló anyag továbbtöltése rendben halad.

17.46: Továbbra is rendben folyik a rakéta startelőkészítése. Közép-európai idő szerint 17.30-kor megkezdték az égést tápláló folyékony oxigén (távvezérelt) betöltését az első fokozatba.
Ezt megelőzőn (közel fél órán keresztül) a rakétát hűtötték, annak érdekében hogy a betöltésre kerülő oxigénből minél kevesebb párologjon el.

17.00: A Plútóhoz és a Kuiper-öv objektumaihoz induló amerikai űrszonda egy egyedi negyed dollárost is visz magával. Ezt Florida államban nyomták, az indító rakéta, egy űrrepülőgép és a Florida felirat látható rajta.

A "Gateway to Discovery" (kapubejárat a felfedezéshez) fantázianevű érmét (képünkön) a forgás-stabilizált űrszonda oldalára a mérnökök nem csak "szárnyaló képzeletük" okán helyezték fel. Az érme segít majd a forgást végző űreszköz mozgásának finom-beállításában, kiegyensúlyozásában is!


16.40: Továbbra is rendben folyik a visszaszámlálás. A terveknek megfelelően pár perce az utolsó ember is távozott az indítóállástól. A rakéta üzemanyaggal történő (távvezérelt) feltöltését 45 perc mulva kezdik meg.

16.30: Kevesebb mint három óra az első lehetséges indítási kísérletig. A visszaszámlálás rendben halad.

16.10: Továbbra is rendben halad a visszaszámlálás, a New Horizons nevű Plútó-Kuiper űrszonda rakétájával. Az első lehetséges indítási időpont ma 19.24 (közép-európai idő szerint).

Huszonöt perccel ezelőtt felállították az útzárakat az indítási zóna körül. Húsz perccel ezelőtt sikeresen tesztelték a rádiókapcsolatot a rakéta és az indítóállás között. Tíz perce sikeresen befejezték az Atlas rakéta hajtóanyag- és hidraulika-rendszereinek ellenőrzését.

16.00: A NASA a tervek szerint néhány órán belül a Plútóhoz, és a külső kisbolygó-övbe indítja New Horizons nevű, új űrszondáját. A rakéta hétfő óta az indítóállásban van, folyik a visszaszámlálás.


A New Horizons űrszonda távol a Naptól egy Kuiper-objektumot közelít meg (fantáziakép)

Az alig féltonnás szonda viszonylag kisméretű, felépítése is egyszerű. Energiaellátását plutónium-dioxiddal töltött radioizotópos termoelektromos generátorok biztosítják. Az űrrepülés során a pályakorrekciókat és a helyzetstabilitást 16 darab hidrazin hajtómű végzi. A New Horizons hét műszere (kamerái, infravörös és ultraibolya színképelemzői, kozmikus por- és plazmadetektorai) a Plútót és három holdját, valamint a külső bolygóközi teret fogják részletesen felmérni. A szakemberek a 2015−20 között az „utolsó” bolygónál elrepülő új űrszondától azt várják, hogy felderítse a felszín összetételét, elsősorban fagyott metán, nitrogén, szén-monoxid és vízjég után kutatva. A Plútó még napközelben van, gyenge légköre – amely messzebb keringve már kifagy a talajra – még tanulmányozható. Ma már sok csillagász úgy véli, hogy a Plútó a külső Kuiper-kisbolygóöv egyik legnagyobb képviselője, és azt remélik, hogy a szonda kifelé repültében még meg tud látogatni egyéb ilyen objektumokat is.


Az Atlas V hordozórakéta csúcsán a New Horizons nevű űrszondával (Képek: NASA, JHU APL)

A New Horizons szondát egy nagyteljesítményű Atlas V hordozórakéta jutatja az űrbe, ahol a Star 48B gyorsító fokozat adja meg a távoli Kuiper-objektumok eléréséhez szükséges sebességet. Az indítási ablak 2006. január 17. és február 15. között van „nyitva”. Ha januárban indul a szonda, akkor a Plútóhoz vezető utat a Jupiter melletti hintamanőver rövidíti le. Ez esetben a szonda 2007. február 25. és március 2. között kb. 31-32 Jupiter-sugárnyira halad el az óriásbolygó mellett. Ez 3-4-szer kisebb távolság, mint amennyire a Cassini megközelítette a gázóriást a Szaturnuszhoz vezető repülésén. Ha az űreszköz csak február 2-a után indul, akkor a hintamanőverre nem kerül sor, és így később is ér célba.

A New Horizons részletes megfigyelést a Plútóról és holdjairól a találkozó előtt közel négy hónappal kezdi meg. A legnagyobb közelítéskor kb. 9600 km távolságban 13,8 km/s sebességgel repül el a Plútó mellett. Ezt követően közel egy óra múlva a Földről nézve elhalad a Plútó mögött. További másfél óra múlva a Földről nézve a nagy Plútó-hold, a Charon mögött is elhalad a szonda. Megfigyelési eredményeit X-hullámsávú rádióadóján a Plútó távolságából kb. 300 bit/másodperc ütemben sugározza. Ekkor egyetlen kép továbbításához kb. 12 óra kell, és közel 40 nap szükséges a teljes, mintegy 10 gigabit mennyiségű adathalmaz közvetítésére.

H. A. – K. Á. – Sz. L.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024