Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Burgonyanemesítés űrbéli segítséggel
(Rovat: Mezőgazdaság, Kína a világűrben - 2024.01.21 09:15.)

Kínai kutatók 66 és félezer, az űrből nemrég visszatért burgonyamaggal kezdtek termesztési kísérletekbe.

A vetőmagok több mint 180 napon át utaztak a Föld körül, a Sencsou-16 (Shenzhou-16) űrhajóval jutottak a világűrbe – számolt be róla nemrég a Hszinhua (Xinhua) kínai állami hírügynökség. (A Sencsou-16 útja valójában csak alig 154 napig tartott, tavaly május végén kezdődött és október végén fejeződött be. Mindez persze a hír lényegét nem érinti. – A szerk.) A magok csíráztatása, a növények növekedése és kiültetése után az ígéretes példányokat további vizsgálatoknak vetik majd alá, hogy a végén a remények szerint akár a mezőgazdasági termesztésbe vonható új fajtákat nyerhessenek belőlük.


A burgonyakísérletek az észak-kínai Belső-Mongólia autonóm tartomány Sangtu (Shangdu) megyéjében, a Xisen Potato Industry Co., Ltd. vállalat kutatási központjában folynak. (Kép: Xinhua)

Kínában nagy hagyománya van az űrből visszahozott, ott a kozmikus sugárzásnak kitett vetőmagokkal folyó fajtanemesítési kísérleteknek. Rizzsel és paprikával kezdték még 1987-ben. Az elmúlt több mint három évtizedben több mint 30 ilyen jellegű űrkísérletet végeztek, mint automata visszatérő műholdakkal, mind az emberes űrrepülések alkalmával. Ezek nyomán már közel 1000 új fajtát nemesítettek ki. Burgonyamagvakkal előzőleg nem olyan rég, 2022-ben kísérletezek, a Sencsou-14 űrhajóval 20 ezer példány „fordult meg” belőlük a világűrben 182 nap alatt.

Az űrbeli fajtanemesítés lényege, hogy a nagyszámú génmutáció révén évszázados helyett néhány éves időtávon lehet kedvezőbb tulajdonságú – például bőségesebb termést adó, rövidebb tenyészidejű, a betegségeknek jobban ellenálló és a környezeti körülményekhez jobban alkalmazkodó –, a termelésbe bevonható fajtákat előállítani. Itt tehát nem génsebészetről, mesterséges génmódosításról van szó, bár a két módszert együtt is alkalmazhatják. A folyamatot alapvetően rábízzák a természetre, mint a hagyományos fajtanemesítés esetében, csakhogy a sokkal nagyobb sebességre felpörgetve.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024