Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mi várható 2012-ben? (2. rész)
(Rovat: Masat-1, Curiosity , Nyereség a kontinensnek - 2012.01.04 07:15.)

A Masat-1 a Földről fel-, a Curiosity a Marsra leszáll. Egyéb érdekes eseményekkel is szolgál majd az előttünk álló esztendő.

Kezdjük mindjárt az első magyar gyártású műhold, a műegyetemi hallgatók munkájaként elkészült Masat-1 felbocsátásával. Az alacsony pályára kerülő műhold kicsi (1 liter térfogatú, 1 kilogramm tömegű), de a „miénk”! A francia guyanai Kourouból fog pályára állni, a dolgok jelenlegi állása szerint február 7-én. A hordozóeszköz az európai Vega rakéta legelső példánya lesz. Az új, kisebb terheket pályára állítani képes rakétán a Masat-1 mellett másik hat diákműhold (a magyarral együtt összesen hat kis CubeSat és a nagyobb ALMASat-1), valamint az olasz készítésű, lézertükrökkel borított, passzív LARES (Laser Relativity Satellite) kap helyet.


A műholdak integrálása a Vega első, VV01 jelű repülése előtt, Kourouban. (Kép: ESA / CSG / Arianespace / Optique Video du CSG, J.M. Guillon)

A Masat-1 jelentőségét mutatja, hogy az esemény megünneplése bekerült a Magyar Nemzeti Bank 2012-es emlékérme-kibocsátási programjába is. (Ebben talán az Űrvilág aktív olvasóinak is volt némi szerepe, hiszen tavaly januárban mi is közzétettük a szavazásra buzdító felhívást. - A szerk.)


A magyar mérnökök, feltalálók technikai újdonságait, tanulmányait bemutató érmesorozat 2012-ben folytatódik. A négyszögletes alakú, kupronikkel alapanyagú, 1000 Ft-os címletű érme az első magyar műhold, a Masat-1 felbocsátásának tiszteletére, várhatóan április 12-én jelenik majd meg. Tervezője Bohus Áron. (Kép: MNB)

Ha a startok előzetes dátumáta nem is lehet mérget venni – a Vega rakéta debütálását például már a 2010-es évet beharangozó cikkünkben is előre jeleztük –, a már úton levő bolygóközi űrszondák menetrendje biztosabb. Az év egyik legjobban várt űreseménye kétségtelenül a 2011 novemberében indított amerikai Mars Science Laboratory megérkezése lesz a vörös bolygóhoz. A Curiosity marsjáró 2012. augusztus 6-án landol a Marson, a Gale-kráterben, egy új, eddig még sosem próbált módszerrel, közvetlenül a kerekeire állva.

A NASA Dawn űrszondája már 2007-ben elindult, 2011 júliusa óta dolgozik a Vesta kisbolygó körüli pályán. A következő júliusban továbbáll, hogy a fő kisbolygóöv egy még nagyobb égitestje, a Ceres törpebolygó felé vegye az irányt. A megérkezésre azonban még 2015 elejéig várni kell.


A december 12. óta a legkisebb távolságban keringő Dawn egy közeli képe a Vesta felszínéről. A szonda júliusban búcsúzik a kisbolygóöv második legnagyobb tagjától. (Kép: NASA / JPL-Caltech / UCLA / MPS / DLR / IDA)

A 2012-re várható műholdindítások közül – a teljesség igénye nélkül – megemlítjük az európai MetOp-B poláris meteorológiai holdat. A sorozat első példánya 2006-ban áll pályára, az második várhatóan áprilisban startol Bajkonurból, Szojuz-Fregat hordozóeszközzel. Júliusban Rokot rakétával indulhat az ESA három tagból álló Swarm „műholdraja”. A kis űreszközök a Föld mágneses terét mérik fel, minden eddiginél pontosabban. Szintén júliusra tervezik az európai Galileo navigációs műholdrendszer harmadik és negyedik holdjának startját Kourouból, egy Szojuz rakétával. Ezzel teljessé válik a rendszer tesztfázisa (In-Orbit Validation, IOV). Az első két Galileo műhold 2011-ben, hosszú évek késlekedése után indult.

Kína 2011-ben rekordszámú űrindítást végzett (sőt többet, mint az Egyesült Államok), és ezt az ütemet ebben az évben is tartatni szeretné. Csak az ország saját navigációs műholdrendszerét (Beidou/Compass) hat új űreszközzel tervezik kiegészíteni. A rendszer kísérleti üzeme a meglevő 10 műholddal épp az elmúlt év legvégén, december 27-én indult el. Világszerte számos földmegfigyelő, távközlési, navigációs, meteorológiai, katonai műhold áll majd pályára 2012-ben is, így az Űrvilág olvasói sem maradnak hírek nélkül!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024