Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Vörös karácsony
(Rovat: Mars Express és Beagle-2, A hét képe - 2020.12.24 09:15.)

Némi fantáziával egy „hóangyalhoz” hasonlítható a Mars Express felvételén szereplő, a vörös bolygó déli sarkvidéke közelében látható felszíni alakzat.

Idén az Európai Űrügynökség (ESA) ezzel a képpel hangolódott a közelgő ünnepekre. Hóangyalt gyerekkorunkban úgy készítettünk, hogy egy frissen behavazott felületen hanyatt fekve kiterjesztett karunkat és lábunkat ide-oda mozgattuk. Az ESA Mars Express űrszondájának nagyfelbontású sztereokamerája (High Resolution Stereo Camera, HRSC) nyiván nem ilyen tevékenység eredményét kapta lencsevégre a bolygón. Sem a hó, sem a méretek nem stimmelnek, de meg kell hagyni, hogy legalább az alakzat emlékeztet egy hóangyalra.


A marsi „hóangyal”. Középen ráadásul egy szív formáját is felfedezhetik azok, akiknek erre áll a szemük. A kép térhatású élményt ad, ha a megfelelő anaglif (vörös és ciánkék) szemüveggel tekintünk rá. A felvételek 2020. november 8-án készültek, miközben a Mars Express a 21305-ös számú pályáját rótta a bolygó körül. A koordináták: 78° déli szélesség és 148° keleti hosszúság. Az északi irány a képen balra található, az ábrázolt terület mintegy 170 km széles. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)

A környező tájétól elütő sötét színű dűnemezők anyaga nagy mennyiségben olivint és piroxént tartalmaz.


Az alakzat tágabb környezete a Mars topográfiai térképén. (Kép: NASA MGS MOLA Science Team)

A Mars déli féltekéjén épp nyár van, a poláris jégsapka ilyenkor a legvékonyabb. Maga a déli pólus általában 400 km átmérőjű, 1,5 km vastag jégsapkával van borítva. Ennek kb. 12%-a vízjég, a maradék főleg szilárd halmazállapotú szén-dioxid (szárazjég). Nyáron ez elszublimál, télen pedig kifagy a légkörből. Az „angyal” keze is ilyen szublimációs gödör lehet. Az alakzat „feje” körüli glória esetében egy becsapódási kráterről van szó. A világűrből érkező kis égitest a felszínbe csapódásával feltárta a Mars felszíne alatti rétegeket. Végül a „szívet” egy meredek, eróziós folyamatok által alakított szakadék határolja és választja el az alul látható sötét dűnéktől. A szerte a Mars felszínén megtalálható sötét anyag eredete még nem teljesen tisztázott. A kutatók szerint a Mars történetének abból a korai korszakból származik, amikor még vulkáni aktivitás volt jellemző. Az időközben eltemetett rétegek később a folyamatos becsapódások és az erózió hatására bukkantak itt-ott a felszínre, majd a szél szárnyán távolabbra is eljutott az anyaguk.


A terület magassági viszonyait színkódokkal jelző térkép. A Mars digitális terepmodellje alapján a kék és lila színek a mélyebben, a fehér, sárga és vörös színek a magasabban fekvő területeket mutatják. (Kép: NASA MGS MOLA Science Team)

Persze nem csak angyalok, ördögök is vannak a Marson! A porördögökről (portölcsérekről, forgószelekről) van szó, amelyek nyomai a kép bal felső részén a felszínen keresztbe-kasul húzódó csíkok formájában tűnnek fel. A mini-tornádók gyakoriak a Marson. A napsugárzás által felmelegített felszín fölötti légtömegek áramlásával arrébb kerül a finom por, kissé sötétebb anyagot hozva napvilágra.

Ezzel az „angyali” Mars Express képpel kívánunk az Űrvilág minden kedves olvasójának kellemes karácsonyi ünnepeket!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024