Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
GYORSHÍR: Szétszakadt az Intelsat-33e Az USA Űrhadereje (S4S) megerősítette, hogy a geostacionárius távközlési hold október 19-én, nagyjából 04:30 UTC-kor felrobbant. Az amerikaiak jelenleg 20 nagyobb törmelékdarabot látnak a radarokon. Az Intelsat 2016-ban pályára állított geostacionárius távközlési műholdját eredetileg a szokásos 15 éves élettartamra tervezték, de a jelek szerint tíz évig sem sikerült húznia. Az Intelsat-33e nem először szerepel híreinkben valamilyen probléma kapcsán. Amint azt hét évvel ezelőtt megírtuk, a Boeing által gyártott modern távközlési holddal két műszaki gond is akadt. A felbocsátást követően az elnyúlt átmeneti pálya megemelésére, a 36 ezer km-es geostacionárius körpálya kialakítására szolgáló fő hajtómű meghibásodott. Emiatt 3 hónapot késett az üzembe helyezése, valamint a pálya tartására szánt kisebb tolóerejű hajtóművek rendelkezésére álló üzemanyagból többet – mintegy másfél évnyi üzemelésre elegendőt – kellett felhasználni. Később, a beüzemelés időszakában még több hajtóanyag veszett kárba. Akkoriban még az a lehetőség is felmerült, hogy egy üzemidő-meghosszabbító műholdat küldenének hozzá. Most október 19-én az Intelsat bejelentette, hogy a műhold fedélzeti elektromos ellátása leállt, így nem tudják biztosítani a kommunikációt az Európában, Afrikában és az ázsiai–csendes-óceáni térségben levő ügyfeleik számára. Bár az üzemeltető felvette a kapcsolatot a gyártó Boeing céggel, kevés reményt fűztek hozzá, hogy a hiba javítható. A műhold már nem volt biztosítva. (A fent említett korábbi problémák idején még igen.) Az Intelsat azóta azon dolgozik, hogy ügyfeleit más saját műholdjaira, vagy végső esetben egyéb szolgáltatók műholdjaira irányítsa át.
Az Intelsat-33e 2016 augusztusában indult, 2017 januárjában állt szolgálatba a 60° keleti hosszúság fölötti geostacionárius pozícióban. (Fantáziakép: Boeing)
Az Intelsat-33e a második a vállalat nagy adatátbocsátási képességű műholdjainak új generációs (EpicNG) sorozatában. Az első, az Intelsat-29e még szerencsétlenebbnek bizonyult: 2019-ben, mindössze 3 évnyi működés után elveszettnek kellett nyilvánítani. Az az esetet egy meteoroid vagy űrszemétdarab becsapódására, esetleg egy vezeték hibájából adódó elektrosztatikus kisülésre tudták visszavezetni. | |||
|