Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az óriás szárnybontása
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2023.11.25 12:15.)

Minden idők legnagyobb geostacionárius kereskedelmi távközlési műholdja, a júliusban indított Jupiter-3 kinyitotta napelemtábláit és antennáit is.

Az EchoStar leányvállalata, a Hughes Network Systems űreszköze egy Falcon Heavy nehézrakétával indult Floridából, július 29-én. A tekintélyt parancsoló, 9,2 tonnás Jupiter-3 (más néven EchoStar-24) a valaha épített legnagyobb tömegű műhold, amelyet geostacionárius pályára szántak. Gyártója a Maxar Technologies volt, fedélzetén Ka-sávú transzpondereket telepítettek. A behemót űreszköz a kezdeti elnyúlt átmeneti pályáról mostanra elérte a 35 786 km magasan, az egyenlítői síkban húzódó geostacionárius körpályát, ott is a 95° nyugati hosszúság fölötti állomáshelyét. A geostacionárius műholdak keringési ideje megegyezik a föld forgási periódusával, ezért a felszínről állandó helyzetben látszanak az égbolton. Ez egyebek mellett a távközlési célú műholdaknál is előny, mert a földi antennákat nem kell forgatni a folyamatos kapcsolattartás érdekében. A Jupiter-3 feladata szélessávú internetes adatátviteli szolgáltatások nyújtása lesz Észak- és Dél-Amerika körzetében. Lefedettségi területe a két kontinens teljes lakossága 80%-ának lakóhelyét magába foglalja.


Az amerikai felhasználókat kiszolgáló Jupiter-3 teljes adatátviteli kapacitása másodpercenként több mint 500 gigabit (500 Gbps). (Fantáziakép: Hughes Network Systems)

A Jupiter-3 napelemeit a Maxar, az antennákat az L3Harris Technologies készítette. Ez utóbbi cég november 20-án jelentette, hogy a négy nagy antennát sikeresen kinyitották. Bár az antennák anyaga és szerkezeti egységei az űrben már kipróbált technológiát képviselnek, mégis kihívás az elkészítésük nagy méretben, nagy adatátviteli kapacitású műholdakhoz, hogy megfelelően „összehajtogatva” beférjenek a hordozórakéta orrkúpja alá is. A napelemtáblák feladata az elektromos energia biztosítása a műhold legalább 15 évesre tervezett működési élettartama végéig. Minkét oldalon 7 panelből állnak, fesztávolságuk közel 40 méter.

Most az üzemeltető Hughes Network Systems feladata a műhold és a földi rendszerek közötti távközlési kapcsolat tesztelése. Ha ez sikerrel jár, akkor várhatóan az idei év végétől a megrendelők – légi és tengeri közlekedési cégek, kormányzati szervek, egyéb vállalkozások – elkezdhetik használni az új szolgáltatást.


A Jupiter-3 összesen 300 irányított nyalábbal (spot beam) dolgozik majd. (Fantáziakép: Hughes Network Systems)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024