Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Jupiter-3
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, SpaceX - 2023.07.29 07:15.)

Nem az óriásbolygóról, hanem egy távközlési műholdról van szó, de óriásnak ez is óriás. Egy Falcon Heavy rakéta indította.


Az indításra váró Falcon Heavy rakéta. A mostani volt a típus hetedik indítása, idén már a harmadik. (Kép: SpaceX)

A Jupiter-3 (más néven EchoStar-24) a valaha épített legnagyobb tömegű műhold, amelyet geostacionárius pályára szántak. A SpaceX nehézrakétája július 29-én magyar idő szerint 5:04-kor indította a floridai Kennedy Űrközpont 39A startállásából. (Az első kijelölt időpontban, 27-én alig több mint 1 perccel a tervezett indítási időpont előtt állt le a visszaszámlálás.) Míg a rakéta központi fokozatát ezúttal – előre tervezett módon – nem tudták visszahozni, mivel nem maradt benne a manőverekhez elegendő hajtóanyag, addig a két oldalsó segédrakéta – egy-egy külön Falcon-9 fokozat – a közeli Cape Canaveral bázis területén, a szárazföldön landolt. A műhold elnyúlt átmeneti pályára állt, ahonnan saját erőből éri majd el a 36 ezer km magasan, az egyenlítői síkban húzódó geostacionárius körpályát.


A Jupiter-3 műhold a Maxar Technologies gyártócsarnokában, a kaliforniai Palo Altóban. (Kép: Hughes)

A Hughes Network Systems cég műholdja mintegy 9 tonnás, mérete egy buszéval vetekszik. Feladata szélessávú internetes adatátviteli szolgáltatások nyújtása Észak- és Dél-Amerika körzetében. Állomáshelye 95° nyugati hosszúság fölött lesz. (Itt jelenleg az EchoStar még 2007-ben felbocsátott Spaceway-3 műholdja működik.) Az előző két Jupiter műhold EchoStar-17 és -19 néven is ismert, rendre 2012-ben és 2016-ban indultak (ld. korabeli starthíreinket a lap alján).

A tekintélyes méretű műholdat, amelyet a napelemtáblák kinyitása után úgy kell elképzelni, mint egy az utasszállító repülőgépek szárnyfesztávolságával (40–50 m) összevethető kiterjedésű szerkezetet, a Maxar Technologies építette. Érdekes, hogy míg az űripar manapság igyekszik minél kisebb tömegbe és térfogatba beleszorítani a fedélzeti berendezéseket, a Jupiter-3 készítői ezzel ellentétes stratégiát választottak. A Ka-sávú adatátvitel teljes kapacitása eléri az 500 Gbit/s értéket.


A Jupiter-3 napelemei kinyitott állapotban. (Kép: Hughes)

Amikor az év vége felé a Jupiter-3 munkába áll, egymaga megduplázza a jelenlegi teljes EchoStar-Hughes flotta adatátviteli kapacitását. A már eddig is több mint egymillió előfizetővel rendelkező vállalat további százezrekre számít a Jupiter-3 által kínált szolgáltatás révén. A Hughes anyavállalata, az EchoStar még 2017-ben adta le rendelését az új, korszerű műholdra. Akkor 2021-es starttal számoltak, de a gyártás – nem utolsósorban a COVID-19 járvány miatt – a reméltnél lassabban folyt. A Hughes időközben jelentős fejlesztéssel készült a kiszolgáló földi hálózatában is.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024