Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Amazonas Nexus
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, SpaceX - 2023.02.07 06:15.)

Spanyol távközlési műhold indult a SpaceX Falcon-9 rakétájával.

A start időjárási okokból az eredetileg tervezetthez képest egy napos késéssal, február 6-án magyar idő szerint 23:32-kor történt a floridai Cape Canaveral bázisról. A hasznos teher a geostacionárius pályára szánt Amazonas Nexus távközlési műhold. Üzemeltetője az 1989-ben alapított, madridi székhelyű Hispasat vállalat, amelynek ez lesz az eddigi legfejlettebb műholdja. Az űreszköz egyelőre elnyúlt, ún. szuperszinkron pályára állt, amelyen a földtávoli pontja még messzebb is (mintegy 50 ezer km-re) van a felszíntől, mint a kb. 36 ezer km-es geostacionárius magasság. Innen saját hajtóműveinek a feladata lesz kialakítani a végleges pályát. Mivel meghajtása teljes egészében ionhajtóműveken alapul, ez hónapokba fog telni.


Fantáziaképen az Amatonas Nexus, amely Franciaországban, a Thales Alenia Space vállalatnál épült, a Spacebus Neo platformra. (Kép: Thales Alenia Space)

Az új űreszköz az Amazonas-2 leváltására készült, amely 2009 októberében egy Ariane-5 rakéátval került Föld körüli pályára. Az Amazonas Nexusnak köszönhetően Amerika, Grönland és az Atlanti-óceán térségében javulhat a repülőgépek és óceánjáró hajók utasai számára elérthető internetes kapcsolat.

A közel 4 és fél tonna starttömegű, Ku- és Ka-sávú transzponderekkel felszerelt műholdat Franciaországból a múlt hónapban egy ukrán Antonov szállító repülőgép vitte Floridába. Tervezett hasznos élettartama legalább 15 év, júliustól állhat szolgálatba. Állomáshelye 61° nyugati hosszúság fölött lesz. Jelenleg a „környéken” működik a Hispasat Amazonas-2, -3 és -5 jelű holdja is.

Ez volt a SpaceX idei kilencedik űrindítása.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024