Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

OneWeb: újabb 40 műhold
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2023.01.10 13:15.)

A londoni székhelyű cég ismét a SpaceX Falcon-9 rakétáját használta internetszolgáltató műholdflottájának bővítésére.

A OneWeb sorrendben tizenhatodik indítása Floridából, a Cape Canaveral támaszpont 40-es starthelyéről történt. Az időpont január 10-én magyar idő szerint 5:50 volt. A Falcon-9 rakéta B1076 jelű, újból hasznosított első fokozata másodszor repült, dolga végeztével a szárazföldre, a bázis területére tért vissza.


(Kép: Michael Cain / Spaceflight Now / Coldlife Photography)

A SpaceX mindössze 35 perccel korábbra, de az Egyesült Államok nyugati partvidékéről, Kaliforniából is tervezett egy Falcon-9 indítást a saját internetes műholdserege, a Starlink bővítésére. Azt azonban a kedvezőtlen időjárás miatt kénytelenek voltak egy nappal elhalasztani.

Ami a most felbocsátott OneWeb holdakat illeti, azok pólusközeli (87° inklinációjú) kezdeti pályákra kerültek. A közel kör alakú pályákon a műholdak 600 km magasságban önállósodtak, később a xenon hajtóanyaggal működő ionhajtóműveik segítségével érik el az 1200 km-es magasságot. A OneWeb műholdjait egyébként a starthely közelében, a floridai Kennedy Űrközpont mellett épült üzemben gyártják. A mostani volt a második olyan indításuk a négy lekötött alkalom közül, amikor a SpaceX Falcon-9 rakétáját vették igénybe. Az ukrajnai háború miatt a szélessávú internetszolgáltató műholdrendszer kiépítésére korábban igénybe vett orosz Szojuz hordozórakéták helyett más megoldásokat kellet keresni. A OneWeb még indiai GSLV Mk.3 rakétákat is használ, hogy befejezhesse első generációs műholdserege tagjainak felbocsátását (a kettőből egy olyan start már megvolt). A tartalékokkal együtt ez összesen közel 650 darabot jelent. A teljes globális lefedettséghez 588 működő műholdra van szükség, a mostanival együtt eddig indított OneWeb holdak száma 544.

A OneWeb már most is szolgáltat olyan térségekben (Alaszkában, Kanadában, Észak-Európában), ahol a földi szélessávú internetes adatátviteli hálózatok nem épültek ki. Az új műholdak belépésével megnyílik a lehetőség Dél-Európa, az Egyesült Államok többi része, Észak-Afrika, a Közel-Kelet, Japán, valamint részben India és Ausztrália kiszolgálására is.

Sokak számára meglepetést okozott, amikor a OneWeb szerződött a SpaceX-szel a műholdindításokra, hiszen a Starlink és a OneWeb rendszerei végső soron egymás versenytársai. Ugyanakkor a SpaceX közvetlenül a felhasználóknak értékesíti a szolgáltatását, a OneWeb pedig inkább cégekkel, helyi internetszolgáltatókkal, hajózási és repülési vállalatokkal szerződik. A globális piac mindenesetre elég nagynak tűnik ahhoz, hogy több műholdas szolgáltató is megéljen belőle.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024