Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Airbusban Airbus
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Nyereség a kontinensnek - 2022.11.01 06:15.)

Az Airbus első Eurostar Neo műholdjának sikeres startja után néhány órával az Airbus Beluga szállítógépével megérkezett a Kennedy Űrközpontba a műhold ikertestvére.

A két új generációs geostacionárius távközlési műholdat az Airbus az Eutelsat számára készítette. A páros első tagját, a Hotbird–13F-et október 15-én a SpaceX Falcon-9 hordozórakétájával a Kennedy Űrközpontból állították geostacionárius átmeneti pályára. Röviddel a start után megérkezett a Kennedy Űrközpontba az Airbus speciális szállítógépe, a Beluga ST (A300-600ST), amely a páros másik tagját, a Hotbird–13G-t vitte Floridába. Ez a műhold várhatóan egy hónapon belül (az aktuális tervek szerint már november 3-án) követheti ikertestvérét a világűrbe.


A Hotbird-13G elhelyezése a Beluga rakodóterében. (Kép: Airbus / Hervé Goussé / Master Films)


A Hotbird-13G elhelyezése a Beluga rakodóterében. (Kép: Airbus / Hervé Goussé / Master Films)

Az Airbus távközlési műholdjainak új, Eurostar Neo nevű családja egy olyan új generációs platformra épül, és olyan korszerű technológiákat használ, amelyeket az Európai Űrügynökség (ESA) és más szervezetek, többek közt a francia (CNES) és a brit (UKSA) űrügynökségek segítségével fejlesztettek. Az Airbus képviselője elmondta, külön öröm számukra, hogy a teljes egészében európai technológiával készült műholdat egy európai ügyfelük, az Eutelsat fogja használni, és a műholdat az Airbus saját Beluga repülőgépével szállította a start helyszínére. Fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy a Tolouse-ból induló Beluga ezúttal 30%-ban fenntartható repülőgép-üzemanyagot használt.


A Beluga felszáll Tolouse-ból, rakterében a Hotbird-13G-vel. (Kép: Airbus / Hervé Goussé / Master Films)


A Hotbird-13G-t szállító Beluga a Kennedy Űrközpontban. (Kép: Airbus)

A Beluga legutóbb 2009-ben járt az Egyesült Államokban, amikor az Airbus közleménye szerint a Nemzetközi Űrállomás európai Tranquility (Node-3) modulját szállította Floridába.

Miután mindkét új generációs, a korábbiaknál hatékonyabb energiaellátással és termikus kontrollal rendelkező távközlési műhold eléri végleges geostacionárius pozícióját, akkor a jelenlegi Eutelsat holdak helyére lépve több mint 1000 televíziós csatorna műsorával fogják megörvendeztetni az európai, észak-afrikai és közel-keleti nézőket, becslések szerint legalább 135 millió embert.


A Hotbird-13F és -13G ikrek a Föld körüli pályán. (Fantáziarajz: Airbus)

A Beluga újabb változata, a nagyobb, A330-200 platformra épülő Beluga XL (Airbus A330-743L) a továbbra is működő Beluga ST sorozat tagjainál nagyobb tömegű és méretű eszközök szállítására is alkalmas. A Beluga ST gépek szerte a világon az Airbus számos ügyfelének nyújtanak szállítási szolgáltatást.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024