Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Eutelsat Quantum és Star One-D2
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Nyereség a kontinensnek - 2021.07.31 12:15.)

Európa legerősebb rakétája egy-egy európai és brazil távközlési műholdat indított a geostacionárius pálya felé.

A sikeres startra a Francia Guyana-i Kourou űrközpontból, az ELA-3 indítóállásból került sor július 30-án, magyar idő szerint 23:00-kor. Az Ariane-5 ECA rakéta mindkét „rakománya” geostacionárius átmeneti pályára került, ahonnan hamarosan saját hajtóműveikkel érik el a számukra kijelölt pozíciót az Egyenlítő felett 36 ezer km magasságban húzódó körpályán.


A Star One-D2 tesztelés közben. (Kép: Embratel)

A VA254 jelű repülés keretében indított egyik műhold a brazil Embratel vállalat Star One sorozatának legújabb darabja, a Star One-D2. Az űreszközt a Maxar Technologies (korábban Space Systems/Loral) építette, nagysebességű adatátvitelre, közvetlen műsorszórásra, telefonos összeköttetésre alkalmas. A Star One-D2 a tervek szerint dél-amerikai, közép-amerikai, mexikói ügyfeleket fog kiszolgálni. A 15 éves élettartamra tervezett, 6200 kg induló tömegű műholdon C-, Ku-, Ka- és X-sávú transzpondereket helyeztek el.


Az Eutelsat Quantum Föld körüli pályán. (Fantáziakép: Airbus)

A másik műhold az Eutelsat Quantum, melyet a Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) és az Airbus közösen épített egy PPP konstrukció keretében. A PPP (public-private partnership, a közféra és a magánszféra együttműködése) első P-jét az Európai Űrügynökség (ESA) képviseli. A műhold a tervek szerint a Közel-Keletet és Észak-Afrikát szolgálja ki. A szoftver által definiált (software-defined) műhold később más távközlési feladatokra könnyen átprogramozható, a 15 évesre tervezett teljes élettartama alatt. A 3500 kg tömegű űreszközön kizárólag a Ku-sávban üzemelő transzponderek találhatók.


Az első teljesen átprogramozható kereskedelmi távközlési hold, az Eutelsat Quantum összecsomagolás közben Toulouse-ban, mielőtt útnak indították a dél-amerikai starthelyre. (Kép: ESA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024