Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

SXM-7: mi ment tönkre?
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2021.02.01 15:15.)

A decemberben felbocsátott, rádióadások sugárzására készült amerikai geostacionárius távközlési műhold a biztosítóknak jelenthet majd kiadást.

A SiriusXM vállalat SXM-7 műholdját a Maxar Technologies (Palo Alto, Kalifornia) építette, egy Falcon-9 rakétával startolt Floridából, 2020. december 13-án. Az indítás rendben lezajlott, az elnyúlt átmeneti pályából fokozatosan kialakították az egyenlítői síkban fekvő, 36 ezer km magasan húzódó körpályát. Nemrég azonban bejelentették, hogy egyes fedélzeti berendezések működésével gondok adódtak. Hogy pontosan mi okozta a problémát, azt nem közölték, a vizsgálatok pedig még folyamatban vannak.

Az üzemeltető SiriusXM szerint a szolgáltatásuk folytatását nem akadályozza az új műholdjuk meghibásodása. Az SXM-7 feladata az XM-3 nevű, a 85° nyugati hosszúság fölötti pozícióban szolgáló, még 2005-ben indított műhold felváltása lett volna. A SiriusXM meglevő XM-3 és XM-4 holdjai egyelőre még jó műszaki állapotban vannak, akár hosszú évekig üzemben maradhatnak. Ráadásul az XM-5 műholdjuk is pályán van, tartalékban, így szükség esetén bármikor bevethetik, ha bővíteni kell a szolgáltatásukat.

Az újonnan indított SXM-7 műhold fedélzeti berendezéseinek tesztjei január 4-én kezdődtek. Azt egyelőre nem tudni, hogy a hibák milyen mértékben érintik majd az SXM-7 műsorsugárzó kapacitását. A szakemberek igyekeznek a lehető legtöbbet megmenteni belőle. Annyit lehet tudni, hogy a SiriusXM 225 millió dollár értékben kötött biztosítást a start és az első működési év alatt bekövetkező esetleges meghibásodásokra.


(Fantáziakép: Maxar)

Az SXM-7 a Maxar 1300-as sorozatú műholdplatformjára épült. Nagy átmérőjű, a pályán kinyitandó S-sávú antennáját az L3Harris cég szállította. Ilyen antennára azért van szükség, hogy a műhold nagy távolsága ellenére is ki tudják szolgálni előfizetőik, az akár mozgó járművekben utazó, kis vevővel rendelkező rádióhallgatók igényeit.

Tavaly a Maxar tesztelés közben rendellenességeket tárt fel egyik készülő kereskedelmi műholdjánál. Bár nyilvánosan nem erősítették meg, de elterjedt a hír, hogy a szóban forgó űreszköz épp az SXM-7 lehetett. A cég akkor 14 millió dollárt különített el a tervezési hiba kijavítására. Az erőfeszítések állítólag sikerrel jártak – azt természetesen nem lehet tudni, hogy a mostani problémának volt-e bármilyen köze az állítólagos tervezési hibához, vagy két teljesen független dologról van szó.

Az SXM-7 ikertestvérét, az SXM-8-at szintén a Maxar építi. Felbocsátását az idei év végére tervezik (tervezték?) a SpaceX egyik Falcon-9 rakétájával.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024