Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Konnect és GSAT-30
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Európa igáslovai a világűrben , India a világűrben - 2020.01.17 08:15.)

Egy innovatív európai és egy indiai távközlési hold utazott geostacionárius átmeneti pályára az idei első Ariane-5 rakétaindítással.

A startra szokás szerint Dél-Amerikából, Francia Guyanából, a Kourou űrközpontból került sor. Az időpont január 16-án magyar idő szerint 22:05 volt. Ez egyúttal egy mozgalmas év kezdete az Arianespace cég számára, hiszen akár 22 indítást is végezhetnek majd – csak részben Kourouból.


Az Ariane-5 rakéta felemelkedik Kourou ELA-3 indítóállásából. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Photo Optique Vidéo du CSG / J.M. Guillon)

Bemutatkozhatnak az új Vega-C és Ariane-6 rakéták, és összesen 12 alkalommal tovább használják a megszokott Ariane-5, Szojuz és Vega hordozóeszközöket is. További 8 Szojuz indítást a cég szervezésében a kazahsztáni Bajkonur és az orosz távol-keleti Vosztocsnij is végezhet, ezek során a OneWeb egyenként bő 30 szélessávú távközlési holdja kerül alacsony pályákra. Ha minden tervezett start összejön, az Arianespace több mint 300 műhold pályára helyezésében működhet közre, összesen 6 indítóállásból (ebből 4 Kourouban). A cég eddigi rekordéve 2015 volt 12 starttal, tavaly 9 indítást végeztek, mindet Francia Guyanából, de a szaúdi Falcon Eye-1 földmegfigyelő hold startja Vega rakétával sikertelen volt. A Vega idén márciusban térhet vissza a szolgálatba, egyszerre több mint 40 apró műholdat pályára helyezve.


Csoportképen az európai hordozórakéták bővülő családja. Balról jobbra: Ariane-5, Vega, Ariane-62, Vega-C és Ariane-64. (Fantáziakép: ESA / D. Ducros)

A most indított két, geostacionárius pályára szánt távközlési műhold az Arianespace régi megrendelőitől, az Eutelsat cégtől és az Indiai Űrkutatási Szervezettől (ISRO) érkezett. A kettő közül a nagyobbik, az Eutelsat Konnect nevű holdja (3619 kg) a Thales Alenia Space vezetésével épült. Tervezett élettartama 15 év, Európa és Afrika szélessávú távközlési összeköttetésén javít majd.

A Konnect érdekessége, hogy egy új, az Európai Űrügynökség (ESA), a Francia Űrügynökség (CNES) és a francia kormány közreműködésével és támogatásával kifejlesztett műholdplatformra (Spacebus Neo) épült. Az ESA Neosat programja keretében végzett modernizálás célja az európai űripari cégek versenyképességének növelése a hagyományos nagy geostacionárius távközlési műholdak világpiacán. A program másik kedvezményezettje az Airbus Defence and Space. Az Eutelsat, mint a legnagyobb európai kereskedelmi műhold-üzemeltető vállalkozás, mindkét esetben felvállalta az első megrendelő szerepét. A Thales és az Airbus eddig már 11 megrendelést kapott az új platformjaikra épülő műholdakra. A Konnect volt az első, amely pályára került, az Airbus Eurostar Neo platformján alapuló első űreszköz 2021-ben indulhat.

A Konnect alapját jelentő Spacebus Neo műholdbusz tisztán ionhajtóműves meghajtást használ, ami tömegcsökkentő és élettartam-növelő hatással van. Ugyanakkor a gyengébb tolóerő miatt a 36 ezer km magas geostacionárius körpálya elérése néhány hónapig eltart majd. A Thales ezzel csatlakozik más műholdépítőkhöz, akik már alkalmazzák a tisztán elektromos (ionhajtóműves) meghajtást kereskedelmi távközlési holdakhoz (Boeing, Maxar Technologies, Northrop Grumman).


A Konnect a Föld körül, kinyitott napelemtáblával. Ka-sávú transzpondereivel összesen 75 Gbit/s adatátviteli kapacitással rendelkezik majd, ősszel állhat szolgálatba. (Kép: Eutelsat)

Az Ariane-5 kisebbik hasznos terhe az indiai GSAT-30 műhold (3357 kg) volt, amelyet az ISRO épített és üzemeltet majd. Transzponderei között 12–12 C- és Ku-sávú található. Az elöregedő INSAT-4A távközlési hold feladatait veszi majd át 83° keleti hosszúság fölött, ahonnan elsősorban televíziós műsorszórás (Ku-sáv), valamint kétirányú adatátvitel (C-sáv) lesz a feladata. Ez utóbbihoz a terminállal rendelkező ügyfelek Ausztráliától egészen Európáig is hozzáférhetnek.


(Fantáziakép: ISRO)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024