Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

SES-12
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, SpaceX - 2018.06.04 12:15.)

A tisztán ionhajtóműves meghajtással épült távközlési műhold geostacionárius pályára tart, a SpaceX Falcon-9 rakétájával indították.

A Falcon-9 rakétát ezúttal is egy korábban (tavaly szeptemberben az X-37B katonai mini-űrrepülő startja alkalmával) már repült első fokozattal szerelték fel. A start helye a floridai Cape Canaveral 40. számú indítóállása volt, az időpont június 4-én magyar idő szerint 6:45. Mivel a használt első fokozat a kifutó Block 4 sorozatból való, a SpaceX meg sem kísérelte az épségben való visszahozatalát, az dolga végeztével az Atlanti-óceánba hullott.

A világ vezető távközlésiműhold-üzemeltetője, a luxemburgi székhelyű SES az új űreszköz gyártását az Airbus Defence and Space vállalatnál rendelte meg. A modern Eurostar E3000 platform lehetővé teszi, hogy a hagyományos kémiai hajtóművek helyett tisztán elektronikus úton (ionhajtóművekkel) oldják meg a pályaváltoztatás és manőverezés feladatait. A hagyományos hajtóanyag híján csökkenthető az űreszköz starttömege, így indítási költségei. Vagy ugyanakkora tömeg esetén a fedélzeten több hely maradhat transzponderek, antennák, más berendezések számára. Az 5,3 tonnás SES-12 összesen 76 transzponderrel és 8 antennával repül. Tervezett élettartama (18 év) is hosszabb, mint általában a geostacionárius kereskedelmi távközlési holdaké. A nagy teljesítményű távközlési hold Ku- és Ka-sávú transzpondereivel az ázsiai és Csendes-óceáni térség adatátviteli igényeit szolgálja majd. Televíziós műsorsugárzás tekintetében a 2002-ben indult NSS-6 műhold szerepét veszi át. A SES-12 a 95°-os keleti hosszúsági kör és az Egyenlítő metszéspontja fölött 36 ezer km-rel kering majd, ha eléri a geostacionárius pályát.


(Fantáziakép: Airbus Defence and Space)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024