Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Koreasat-5A
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2017.10.31 06:15.)

A geostacionárius pályára szánt dél-koreai távközlési műhold Falcon-9 rakétával indult Floridából.


(Kép: SpaceX)

A SpaceX hordozórakétája október 30-án, magyar idő szerint 20:34-kor emelkedett fel a Kennedy Űrközpontból, hogy elnyúlt átmeneti pályára helyezze hasznos terhét. A rakétatípusnak ez volt 2017-ben már a 16. startja. Ezúttal egy újonnan gyártott első fokozatot használtak, amelyet a floridai partok közelébe, az Atlanti-óceánra kiküldött úszó platformra sikeresen visszahoztak, esetleges későbbi újrahasznosítás céljából.


A Falcon-9 rakéta első fokozatának kilenc Merlin-1D hajtóművét a múlt hét csütörtökén próbálták ki a Kennedy Űrközpont 39A indítóállásán, egy rövid statikus teszt erejéig – még a műhold nélkül. (Kép: Steven Young / Spaceflight Now)

A dél-koreai KTsat cég által rendelt Koreasat-5A Európában, a Thales Alenia Space fővállalkozásában épült, Spacebus 4000B2 platformra. Érdekesség, hogy a Koreasat-5A telemetriai antennájának tartószerkezetébe olyan 3D nyomtatással előállított alumínium alkatrészeket is beépítettek, amelyek a legnagyobbak az eddig Európában előállított ilyen műholdrészegységek közül (45 cm × 40 cm ×21 cm). Ku-sávú transzpondereivel a műhold feladata közvetlenül a háztartásokba irányuló televíziós műsorsugárzás, valamint egyéb távközlési (adatátviteli) szolgáltatások. Ha eléri végleges pozícióját (113° keleti hosszúságnál) a közel 36 ezer km magasan húzódó geostacionárius pályaíven, lefedettségi területébe a Koreai-félsziget, Japán, a Fülöp-szigetek, Guam és Délkelet-Ázsia országai tartoznak majd. A Közel-Kelet és Kelet-Afrika térségében a tengeri hajózást kiszolgáló kommunikációs szolgáltatásokat is nyújt az új koreai hold, amely a 2006-ban pályára állított Koreasat-5 feladatait veszi majd át. Remélt élettartama 15 év.


A Koreasat-5A műhold a földi tesztek során. (Kép: Reuters)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024