Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hat műhold egy Falcon-9 rakétával
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, SpaceX - 2014.07.15 07:15.)

Az adatátjátszó holdak tulajdonosa az amerikai Orbcomm cég, amely modernizált műholdflottát épít ügyfelei kiszolgálására.

Az Orbcomm holdjai alacsony Föld körüli pályákon repülnek, feladatuk közvetlen adatátvitel a vállalatok központja és közlekedési eszközök (kamionok, vasúti szerelvények, tengeri hajók) vagy ipari létesítmények, telephelyek, kutatóállomások, csővezetékek, tartályok, olajfúró kutak között. A műholdas közvetítéssel megvalósuló kommunikációnak olyan félreeső helyszíneken van különös jelentősége, ahol a földfelszíni vezetékes és mobil távközlési rendszerek nem érhetők el.

Az Orbcomm hat új generációs (OG2) műholdja a SpaceX Falcon-9 hordozórakétájával indult, a floridai Cape Canaveral 40-es számú starthelyéről. A felbocsátás időpontját május óta többször el kellett halasztani. A rakétával, majd azt egyik műholddal kapcsolatban is merültek fel műszaki problémák, az időjárás is többször szólt közbe. A start végül július 14-én, magyar idő szerint 17:15-kor sikeresen megtörtént. A műholdak 47°-os hajlásszögű, 750 km magas pályákra kerültek.


(Fantáziakép: Orbcomm)

Az Orbcomm OG2 egyenként 170 kg-os műholdjait a Sierra Nevada Corporation gyártotta. A mostani felbocsátás az első volt a sorban, két indítással összesen 17 holdat vállalt pályára állítani a SpaceX, még ebben az évben. Az összesen kb. 230 millió dollárba kerülő második generációs űreszközök célja a távközlési cég öregedő műholdflottájának felfrissítése. (Az Orbcomm 42,6 milliót fizet a SpaceX-nek a két startért.) A régi OG1-es holdak zöme több mint 15 évvel ezelőtt állt pályára, évekkel túlteljesítették tervezett működési élettartamukat. A mostani indítással 26-ra emelkedik az Orbcomm pillanatnyilag kissé foghíjas flottájának létszáma. Az új holdak, ha egy hónap múlva üzembe állnak, lényegesen javítanak a szolgáltatás minőségén. Az első generációval összehasonlítva hatszoros adattároló kapacitást és kétszeres átviteli sebességet nyújtanak. Nagyobb teljesítménnyel is sugároznak, így a földi készülékek kisebb méretű, olcsóbb antennákkal üzemeltethetők – ha majd teljes lesz a váltás az OG2 sorozatra.

Az első, tesztcélból készült Orbcomm OG2 műhold 2012 októberében a SpaceX Falcon-9 rakétájának másodlagos terhe volt. Az első fokozat egyik hajtóművének hibája miatt azonban nem állt elegendően magas pályára, hamar – három nap múlva – meg is semmisült a sűrű légkörben. (Az elsődleges hasznos teher, egy Dragon teherűrhajó rendben elérte megcélzott pályáját, majd a Nemzetközi Űrállomást.) Ennek ellenére a teszt elérte számos fontos célját, sikeresen kinyitották a napelemtáblákat és az antennát. Ezek általában a start utáni üzembe helyezés folyamatának legkockázatosabb lépései.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024