Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Intelsat-22: távközlési hold Proton rakétával
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2012.03.26 07:00.)

Vasárnap sikeresen pályára állították Bajkonurból a legújabb, geostacionárius pályára készülő távközlési mesterséges holdat.

Az Intelsat-22 startjára március 25-én, magyar idő (és már nyári időszámítás) szerint 14:10-kor került sor Proton hordozórakétával a kazahsztáni indítóhelyről.

Az előkészített Proton rakétát és az orrkúpja alatt megbújó műholdat pénteken szállították ki, majd állították fel a starthelyen. (Video: Roszkoszmosz)

A most felbocsátott, közel 7 tonna tömegű műhold üzemeltetője az amerikai Intelsat cég. A 15 éves hasznos élettartamra tervezett űreszközt a Boeing gyártotta. Érdekesség, hogy ez az első műhold, amely a Boeing új 702 MP jelzésű platformja felhasználásával épült. A műhold az Egyenlítő és a 72°-os keleti hosszúsági kör metszéspontja, az Indiai-óceán fölött, geostacionárius pályán működik majd, ahol keringési ideje megegyezik a Föld 1 napos tengelyforgási periódusával. Így a felszínről állni látszik – ahogyan a többi geostacionárius műhold is. Európát, a Közép-Keletet, Afrika és Ázsia egyes területeit szolgálja majd ki C- és Ku-sávú adatátviteli kapacitásával. Helyet kapott még a fedélzetén az ausztrál hadsereg számára készült ultrarövid hullámú kommunikációs berendezés is.

Az új műhold az Intelsat flottafelújítási és -bővítési programjának részeként, a megcélzott pozícióban most működő Intelsat-706 helyét veszi majd át. A műholdüzemeltető még három hasonló, az új 702 MP platformra épülő űreszközre szerződött a Boeinggel.


Az Intelsat-22 útjának első pillanatai. (Kép: Hrunyicsev)

A statisztikák kedvelőinek néhány adat, a startot szervező International Launch Services (ILS) cég jóvoltából. A mostani volt az ILS 71. startja orosz Proton hordozórakétával (ebben az évben a második). Az Intelsat számára most negyedszer állítottak pályára műholdat. A Boeing által gyártott műholdak számára pedig ez volt a tizenötödik ILS-Proton start.

A Bajkonuri 39-es indítóállásból való felemelkedés után mintegy 15 és fél órába telt, mire a műveleteket sikeresnek lehetett nyilvánítani. A Briz-M rakéta-végfokozat összesen öt alkalommal végzett pályamódosító manővert, mire az Intelsat-22 a kívánt átmeneti pályára került.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024