Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hat Globalstar hold az év végére is
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2011.12.29 07:15.)

Egy Szojuz hordozórakéta múlt heti balesete ellenére Bajkonurból elindították a műholdas mobil távközlési rendszer frissítésére szánt űreszközöket.

A startra december 28-án, magyar idő szerint 18:09-kor került sor. Ezúttal a Szojuz rakéták 2.1a altípusába tartozó hordozóeszköz indult, és rendben végrehajtotta feladatát. Mint emlékezetes, 23-án Pleszeckből indult, de nem tudott pályára állni egy orosz Meridian távközlési hold. Akkor a Szojuz-2.1b rakéta RD-0124 típusú harmadik fokozata nem működött megfelelően. A Szojuz-2.1a azonban másféle (valamivel régebbi, RD-0110 típusú) harmadik fokozattal dolgozik, így az orosz illetékesek és a megrendelő amerikai Globalstar cég képviselői nem tartották indokoltnak a start elhalasztását. A Szojuz három fokozata után egy Fregat rakéta-végfokozat állította végleges pályájukra a hasznos terheket.


A hat legújabb Globalstar hold bekerül a Szojuz rakéta orrkúpjába. (Kép: Arianespace)

Az alacsonyan, a felszín fölött 1414 km-rel, 52°os hajlásszögű pályákon, nyolc különböző pályasíkban elosztva keringő műholdakból álló Globalstar rendszer az előfizetői számára mobil hang- és adatátvitelt nyújt. A műholdas alapú telefonszolgáltatásnak különösen olyan helyeken van nagy jelentősége, ahol a földfelszíni mobil és vezetékes távközlési hálózatok lefedettsége ritka vagy teljesen hiányzik. A műholdakat Olaszországban a Thales Alenia Space építette. A startot az Arainespace leányvállalata, a Starsem szervezte, amely a Szojuz rakétákkal végzett kereskedelmi indításokat értékesíti a kazahsztáni starthelyről.

A mostani indítás a Globalstar elöregedő és műszaki problémákkal terhelt műholdhálózatának frissítését szolgálja, a négy tervezett alkalomból a harmadik. Korábban ugyancsak 6-6 új űreszköz állt pályára 2010 októberében és 2011 júliusában. Az utolsó ilyen műholdhatos felbocsátása 2012-ben esedékes, ugyancsak Szojuz rakétával. Mint nemrég megírtuk, az új gyártású holdakon a térbeli stabilitást biztosító giroszkópok idő előtti meghibásodását, rendellenesen nagy súrlódást észleltek. Ezért a tesztek nyomán a mostani hat műhold közül egyet gyorsan le is cseréltek, a már 2012-re előkészített holdak közül kiválasztott másikra. Az egyelőre még a Földön levő űreszközök esetén a gyártó igyekszik kiküszöbölni a hibát, a már keringő Globalstar holdakon pedig szoftveres megoldással próbálnak segíteni. A fedélzeti négy giroszkópból így kettő is elegendő lenne a rendes működéshez, nem volna szükség egyszerre háromra. Ezzel az új Globalstar holdak talán kitölthetik a tervezett 15 éves aktív élettartamukat.

Várhatóan idén több űreszköz már nem indul. Az ugyancsak Bajkonurból, de Proton rakétával december 26-ra tervezett startot, a SES-4 geostacionárius távközlési műhold pályára állítását műszaki okokból januárra kellett halasztani. A rakétát és az űreszközt az indítóállásból már vissza is szállították a szerelőcsarnokba.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024