Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Nigériai távközlési műhold indult
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, EGNOS - 2011.12.20 06:15.)

A nagy teljesítményű, televíziós programokat, távoktatást kínáló és kiegészítő (EGNOS) navigációs jeleket is sugárzó Nigcomsat-1R kínai hordozórakétával állt Föld körüli pályára hétfőn.

A magyar idő szerint december 19-én 17:41-kor (Kínában már 20-án, röviddel éjfél után) startolt Nigcomsat-1R gyártója is kínai cég, a China Academy of Space Technology. Az indítást Hszicsangból, Hosszú Menetelés-3B jelű hordozórakétával végezték.


Az 5,1 tonna tömegű Nigcomsat-1R. (Fantáziakép: CGWIC)

A nigériai kormány megrendelésére készült, geostacionárius pályára kerülő távközlési űreszköz várható élettartama 15 év. Azt a 2008 novemberében energiaellátási problémák miatt váratlanul leállt társát váltja majd fel, amely felbocsátása után alig 18 hónapon át működött. (Az új műhold nevében erre a pótlásra utal az R betű, az angol replacement szó kezdőbetűje.) A Nigcomsat vállalat által üzemeltetett műhold televíziós programokat sugároz, valamit hang-, adat- és képátvitelt, internetes kapcsolatot nyújt majd, miután elfoglalja a 42,5° keleti hosszúság fölötti pozícióját. Lefedettségi területébe Afrika mellett Európa és Ázsia egyes részei is beletartoznak.

Az űreszköz építéséhez a DFH-4 jelű műholdplatformot vették alapul. Ilyen típusú távközlési holdak gyártására a kínai fél Nigéria mellett más nem hagyományos űrnemzetekkel, például Pakisztánnal, Venezuelával, Laosszal vagy Bolíviával is szerződött. A Nigcomsat-1R fedélzetén összesen hét különböző antenna, valamint 28 akív és 12 tartalék transzponder működik majd a C-, Ku-, Ka- és L-sávban. Ez utóbbi tartományban, az L1 és L5 jelű sávban a GPS helymeghatározó műholdrendszerrel végzett mérések pontosítására használható kiegészítő jeleket is sugároznak majd, elsősorban afrikai felhasználók számára, az európai EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) rendszer keretében. A remények szerint az új műhold hozzájárul majd Afrika gazdasági növekedéséhez, új munkahelyek létrehozásához, a távközlési és internetkapcsolatok költségeinek csökkenéséhez.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024