Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két távközlési hold Ariane-5 rakétával
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2009.08.23 08:00.)

Japán és ausztráliai üzemeltetők számára az Egyesült Államokban gyártott műholdakat indított a nagyteljesítményű európai hordozórakéta Dél-Amerikából.


Az Ariane-5 rakéta Kourouban, a start előtt. (Kép: Arianespace)

A start Francia Guyanából magyar idő szerint augusztus 22-én röviddel éjfél után, 0:09 perckor történt. Az Ariane-5 idei negyedik indítása során óramű pontossággal állt pályára a két műhold, a japán JCSAT-12 és az ausztrál Optus-D3. A két űreszköz a start után fél órával érte el az elnyúlt ellipszis alakú átmeneti pályát, ahonnan majd saját hajtőműveik segítségével jutnak a végleges, kör alakú, 36 ezer km magasan húzódó geostacionárius pályájukra.

A japán JCSAT-12-t a Lockheed Martin cég készítette. Fedélzetén 30 Ku-sávú és 12 C-sávú transzpondert helyeztek el. A műhold tervezett élettartama 15 év, ezalatt távközlési szolgáltatásokat nyújt Japán, az ázsiai és csendes-óceáni régió és Hawaii számára. Üzemeltetője a tokiói SKY Perfect JSAT vállalat. Mihelyt a műhold üzembe áll – ez egy-két hónapot vesz majd igénybe –, új nevet kap majd: JCSAT R-A. Egyelőre tartalékként szolgál a cég meglevő műholdflottája számára.

Az Optus-D3, mint számozása is utal rá, a harmadik a egy sorozatban, amelyet az üzemeltető ausztráliai Optus Satellite vállalat számára készített az amerikai Orbital Sciences cég. Ausztráliában – a kontinensnyi ország nagy kiterjedése és kis átlagos népsűrűsége okán – különösen nagy szerepe van a műholdas közvetítéssel nyújtott távközlési szolgáltatásoknak. Az ugyancsak 15 éves működésre tervezett, a 156° keleti hosszúság fölé kerülő Optus-D3 Ku-sávú transzpondereivel Ausztrália és Új-Zéland felhasználóit köti össze, valamint televíziós műsorszórást is végez majd.

A mostani indítás volt sorrendben a 32. sikeres művelet az Ariane-5 számára. Idén még három start szerepel az Arianespace cég naptárában. Legközelebb szeptember végén a spanyol Amazonas-2 és a német GMS távközlési holdak kerülnek sorra.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024