Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ázsiai távközlési hold indult Proton rakétával
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2009.08.13 08:30.)

A négytonnás AsiaSat-5 a következő 15 évet tévéprogramok sugárzásával, hang- és adatátvitellel tölti majd a számára kijelölt geostacionárius pályán.

A műholdat Hong Kongból üzemelteti az Asia Satellite Telecommunications vállalat. Az indítás különlegessége, hogy az amerikai International Launch Services (ILS) cég által közvetített orosz Proton hordozórakéta mindössze fél éve, idén februárban „került képbe”, miután a konkurens Sea Launch cég Zenyit rakétájával nem tudta vállalni a műhold pályára juttatását a megrendelő által igényelt rövid időn belül.

A bajkonuri start augusztus 11-én (kedden), magyar idő szerint 21:47-kor történt. Az indítás sikerét csak szerdán jelenthették be, miután a műhold 7:02-kor elvált a végfokozattól. Az elnyúlt átmeneti pályát az AsiaSat-5 saját hajtóműveivel emelik majd meg annyira, hogy a műhold hat hét elteltével kb. 36 ezer km magas, kör alakú geostacionárius pályára kerüljön, a 100,5° keleti hosszúság (Szumátra szigete) fölött.

Az új műhold az 1995-ben pályára állított AsiaSat-2 felváltására készült, amely a becslések szerint 2011-re kifogyhat fedélzeti hajtóanyagából. A gyártó cég a kaliforniai Space Systems/Loral. A 26 C-sávú transzponderrel több mint 50 ország területét érik majd el, Oroszországtól Új-Zélandig, Japántól Afrika egyes részeiig. A 14 Ku-sávú transzponder nyalábjait Ázsia egyes pontjaira tudják irányítani.

A következő Proton szeptember közepén, a kanadai Nimiq-5 távközlési mesterséges holddal indulhat. Ezután orosz kormánymegrendelésre, szeptember 25. táján három új GLONASSZ navigációs műhold állhat pályára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024