Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Behemót az űrben
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2005.06.17 09:28.)

Hamarosan pályára áll a valaha épült legnagyobb tömegű kereskedelmi műhold, az iPSTAR-1. A lenyűgöző méretek elismerésre méltó teljesítményt is takarnak.

„Már megint egész este semmi nincs ebben a vacak tévében” – szoktunk az ismerős sóhajjal élni elég sűrűn, a tucatnyi választási lehetőség ellenére. De az sem ritka, amikor alig tudunk választani, melyik adót nézzük, miközben a másikon futó program is hívogat. Ma már megszokott dolog, hogy akár 50-60 adó műsorát – magyart és idegennyelvűt egyaránt – nézhetjük. Persze az sem mindennapi élmény, amikor egy másik földrész valamely turistalátványossága mellől hívhatjuk az otthoniakat, „anyukám, itt ülök a Keophsz piramis lábánál”. Mindehhez műholdakra van szükség, egyre többre és egyre okosabbra.

A múlt héten megérkezett Francia Guyanába az iPSTAR-1, a valaha épült legnagyobb kereskedelmi célú műhold, hogy nagyjából 1 hónap múlva, július 7-én egy Ariane-5 rakétával geostacionárius pályára állítsák. A 6700 kg-ot is meghaladó – nagyjából egy közepes teherautó tömegével összemérhető – új eszközt egy thaiföldi kommunikációs cég építtette és várhatóan a Csendes-óceán nyugati része fölött áll munkába, lefedve Dél-Ázsia, Ausztrália és Új-Zéland kommunikációs igényeit.

Az iPSTAR-1 képességei sem akármilyenek lesznek. A műhold hét antennájával 112 sugárnyalábon keresztül lehet majd sugározni. A hold szolgáltatásai közül az internetszolgáltatások terén lesz majd a legimpozánsabb kínálat. Az iPSTAR-1 összeségében 40 Gbyte/sec adatátviteli sebességre lesz képes, amellyel akár modemes, akár az ADSL-t igénybevevő előfizetők igényeit képes lesz kielégíteni.

A műhold a Space System/Loral cég által kitalált platformstratégia egyik új terméke. (Mint az autógyártásban a padlólemezt, az űrszondáknak is közös „alvázat” építenek, amely aztán tetszőleges berendezésekkel és az azokhoz szükséges kiegészítő – pl. energiaellátó – rendszerekkel építhető fel.) A műhold építésének egyik legnagyobb kihívását a hatalmas energiaigény jelentette. A napelemtábláknak a tervezett 12 éves élettartam alatt végig 14 kW teljesítményt kell szolgáltatniuk. Összehasonlításul 30 évvel ezelőtt az amerikai Skylab űrállomás energiatermelése 7 kW volt, pedig ott szerteágazó tudományos kísérletekhez és az emberek hosszútávú életfenntartásához szolgáló eszközök garmadája működött.

(Forrás és kép: SpaceflightNow.com)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024