Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A NASA robot-idegenvezetője
(Rovat: Különös találmányok - 2010.09.18 08:15.)

Az amerikai űrhivatal idegenvezetőként alkalmaz egy humanoid robotot, amely 15 nyelven beszél, szemtelenül humoros és még saját véleménye is van...

Ezt a beszédstílusában félelmetesen élethű, emberszerű robotot egy Angliában, Cornwallban működő kisvállalkozás fejlesztette ki. Most a NASA is vásárol belőle, hogy a Cape Canaveral-i űrközpontban található űrkutatási kiállításon robot-idegenvezetőként működhessen. A robot, „akit” RoboThespian néven az elmúlt években már megismerhetett a nagyközönség, sűrített levegővel működik és szinte teljes egészében alumíniumból készült.


A RoboThespian interakcióba tud lépni a hallgatósággal, 15 nyelven, előre programozott módon képes a beszélgetésre.

A robotot megtervező és megépítő kisvállalkozásnak, az Engineered Artsnak mindössze hét fős alkalmazotti létszámra volt szüksége ahhoz, hogy létrehozza ezt az új fejlesztésű beszélő humanoidot. A sokkal inkább macsónak nevezhető R2 Robonauttal szemben, amit még ez év folyamán a Nemzetközi Űrállomásra fognak küldeni, a RoboThespian határozottan földi alkalmazásokra készült. Színpadi szereplésre is alkalmas, és eddig három verziója létezik. A NASA most 70 520 angol fontért vásárol meg egy példányt, hogy a jövőben a Kennedy Űrközpontban fogadja az odalátogatókat.


A RoboThespian három fő alkalmazási területe: fogadja a látogatókat, kommunikál a közönséggel, valamint előadóként lép fel. (Képek: Engineered Arts / S. Tanner)

Az Engineered Arts az első változatot 2006-ban fejlesztette ki, hogy részt vegyen az angliai Eden Projekt keretében létrehozott Mechanical Theatre produkcióban. (Az Eden Projekt az ezredforduló egyik leginnovatívabb angol vállalkozása, aminek keretében egy azelőtt külszíni fejtéssel „holdi tájjá” alakult területet a bányászati tevékenység befejezése után újra életre keltettek. Egy új építészeti technológia alkalmazásával a területen megépített hatalmas üvegbuborékok alatt burjánzó trópusi és egyéb növényekből álló, részben önfenntartó zárt rendszert alakítottak ki, ahol a hűvös téli napokon is egzotikus, virágzó növényekkel találkozhat az oda látogató érdeklődő.) A robotot 2007-ben kiállították egy Los Angelesben megrendezett tudományos-technológiai konferencián is, ahol nagy sikerrel szerepelt.

A robot egy érintőképernyős interfészen keresztül irányítható, amelynek segítségével a felhasználók mozgások sorozatát programozhatják be előre.

A folyamatos fejlesztés alatt álló robot egyelőre nem képes járni, ugyanakkor igen fejlett a mimikája és a testbeszéde.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024