Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A hordozórakétából a szobába
(Rovat: Különös találmányok, Új eszközök és anyagok - 2005.02.25 10:43.)

A mesterséges holdakon és hordozórakétákon alkalmazott mikro-gyorsulásmérők a jövőben a háztartásokban is felbukkanhatnak.

Az érzékeny gyorsulásmérők (akcelerométerek) számos mesterséges hold műszerei között megtalálhatók. Szerepük a holdak helyzetének, a szükséges pályamanővereknek a meghatározása. A hordozórakétákon - például az európai Ariane 5 rakétákon - az akcelerométerek és a giroszkópok arra valók, hogy segítségükkel az indítóeszközök pillanatnyi helyzetét követni tudják, s pontosan időzíthessék egyes hajtóművek beindítását.

A technológia most egy innovatív, nemrég szabadalmaztatott kapcsolóban kelt új életre. A világítást, a tévét, a CD-lejátszót, vagy más elektromos háztartási eszközt akár a karosszékből, egyetlen gombnyomás nélkül is felkapcsolhatjuk a segítségével. Működése azon alapul, hogy a szilárd testekben pl. egy ujj érintése nyomán továbbterjedő akusztikus hullámok elárulják, hogy pontosan hol is koppantottak a felszínre. Így a megfelelően elhelyezett érzékeny detektorok révén a sík felületek - falak, asztalok, ablakok, ajtók - interaktívvá változtathatók.

Az érzékelők egy számítógéppel összekötve „megtaníthatók” arra, hogy a érintés helyétől függően milyen feladat végrehajtását vezéreljék. Az ilyen módon létrehozott „virtuális billentyűzet” gyakorlatilag bármilyen szilárd felületen kialakítható. Az eljárás alkalmazható üveg, fa, acél, sőt téglafal esetén is. Előnyei, hogy nem kell a felületet átalakítani, könnyedén átprogramozható, egyszerűen kezelhető, áthelyezhető és esztétikus. Lehetséges alkalmazásait elképzelni is nehéz. Egy régi házban például falbontás nélkül is áthelyezhetjük a villanykapcsolókat. (Más kérdés, hogy a falbontás egyelőre még valószínűleg olcsóbb - a fordító kukacoskodó megjegyzése).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024