Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Elindult a PACE
(Rovat: Környezetünk védelme - 2024.02.08 07:45.)

A NASA műholdja az óceánokról és a légkörről gyűjt majd rengeteg értékes adatot.

A PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem) nevében szinte minden szerepel, ami a feladatára utal: az óceáni ökoszisztéma és annak alapja, a fitoplankton, valamint a levegőben levő aeroszolok és a felhőzet. A NASA legújabb földmegfigyelési célú tudományos műholdja a SpaceX Falcon-9 rakétájával indult február 8-án magyar idő szerint 7:33-kor. A start helyszíne a floridai Cape Canaveral támaszpont 40-es indítóállása volt. (Az előző két napon az erős szél akadályozta meg a startot.) A rakéta első fokozata (B1081) negyedik alkalommal repült, ezúttal a szárazföldre tért vissza.

A PACE az amerikai földmegfigyelő műholdak több mint két évtizedes örökségére épül. A kutatók reményei szerint néhány év leforgása alatt nagymértékben bővíti ismereteinket bolygónk óceánjairól és légköréről, s a tervezett feladatai végrehajtásán túl számos új felfedezést is lehetővé tesz majd. Az űreszköz névleges működési élettartama 3 év, de ha a fedélzeten levő hajtóanyaggal jól gazdálkodnak és a műszerek nem romlanak el, akár egy évtizeden át is szolgáltathat adatokat. Alacsony poláris pályájának magassága közel 680 km, hajlásszöge 98°. A napszinkron pályát úgy alakítják ki, hogy az Egyenlítő fölött mindenhol helyi időben 13 órakor haladjon át a műhold. A PACE költségei a fejlesztéssel, építéssel, felbocsátással és az első 3 éves üzemeltetéssel együtt 948 millió dollárt tesznek ki.


Az 1.7 tonna induló tömegű PACE műhold előkészítése az Astrotech vállalat csarnokában, a floridai Titusville-ben. (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)

A PACE fedélzetén repülő három fő tudományos műszer a következő:

  • Ocean Color Instrument (OCI): több (pontosan 128) keskeny hullámsávban érzékeny ibolyántúli, optikai és infravörös spektrométer, színképi felbontása jobb, mint a NASA bármely korábbi földmegfigyelő műholdjáé. A mikroszkopikus növényi szervezetek, a tengeri tápláléklánc alapjául szolgáló óceáni fitoplankton mennyiségéről és típusairól szolgál adatokkal. Az egyszerre leképezendő felszíni sávja 2500 km széles.
  • Hyper-Angular Rainbow Polarimeter (HARP2): széles látószögű polariméter az aeroszolok, a felhők, a szárazföld és a vízfelszín tulajdonságainak mérésére. Négy látható és infravörös színben, több különböző látószög mellett végzi megfigyeléseit a műhold haladásának irányában.
  • Spectro-polarimeter for Planetary Exploration (SPEXone): a légkörből, az óceáni és a szárazföldi felszínről visszavert napfény lineáris polarizációjának mértékét és szögét méri. Elsődleges feladata a levegőben lebegő aeroszolok, vagyis apró szilárd szemcsék és folyékony halmazállapotú cseppek jellemzése. Az aeroszolok hatással vannak a felhők tulajdonságaira, és a jelenlegi klímamodellek egyik legnagyobb bizonytalanságot okozó bemenő paraméterét jelentik.

Az éghajlatkutatás szempontjából az areoszolok mennyiségének, méret szerinti eloszlásának, a szemcsék alakjának és fényvisszaverő képességének kutatása mellett – a fitoplankton vizsgálatán keresztül – az óceán és a légkör széncseréjének tanulmányozása is fontos feladata lesz az új műholdnak.

Az óceánok és a légkör titkainak felderítése – a PACE műhold bemutatása. (Forrás: Spaceflight Now)

A naponta megfigyelhető területek műszertől függően eltérőek lesznek. Az OCI és a HARP2 képes lesz a Föld teljes felszínét minden nap újra és újra felmérni. Ez azért fontos, mert egyes jelenségek csak rövid időn át figyelhetők meg. A SPEXone látómezeje kisebb lesz, így közel 30 napba fog telni, amíg eljut ugyanazon felszíni pont fölé.

A PACE beüzemelése közel két hónapig tart majd. A tervek szerint a NASA a mérési adatokat azonnal, szabadon hozzáférhetővé teszi. A projektet annak idején a Trump-kormányzat 2018-tól 2021-ig mind a négy évben le szerette volna állítani a NASA számára benyújtott költségvetési javaslatában, de a Kongresszus mindig elutasította a megszorítást és a PACE megvalósítása mellett szavazott.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024