Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A csillagászok tiltakoznak
(Rovat: Környezetünk védelme, Lássuk és halljuk egymást - 2022.12.08 13:00.)

A csillagászok nemzetközi közösségét aggasztja a BlueWalker-3 műhold példátlan fényessége és a földi frekvenciák használata. Az alábbiakban az IAU sajtóközleményét ismertetjük.

A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) a sötét és csendes égboltot a műholdseregek zavaró hatásától megóvni próbáló központja (CPS, Center for the Protection of the Dark and Quiet Sky from Satellite Constellation Interference) aggodalmát fejezi ki a közelmúltban felbocsátott BlueWalker-3 műhold csillagászatra gyakorolt zavaró hatása miatt. A legújabb mérések szerint a műhold az éjszakai égbolt egyik legfényesebb objektuma, fényessége csak a legfényesebb csillagokétól marad el. Emellett a műhold földi rádiófrekvenciákat használ, ami új kihívást jelent a rádiócsillagászat számára.


A BlueWalker-3 elhaladása a Kitt Peak Nemzeti Obszervatórium 4 méteres Nicholas U. Mayall-távcsöve fölött. A műhold nyoma a négy, egyenként húsz másodperces expozíció közötti szünetek miatt szakad meg. (Kép: KPNO / NOIRLab / IAU / SKAO / NSF / AURA / R. Sparks)

Az AST SpaceMobile cég 2022. szeptember 10-én alacsony Föld körüli pályára állította BlueWalker-3 kísérleti műholdját, amelyen 64 m2 felületű antenna működik (az eddigi legnagyobb felületű, kereskedelmi célú távközlési antenna Föld körüli pályán), s amelyet várhatóan száznál több hasonló műhold követ.

Az IAU CPS koordinációjában szerte a világon dolgozó megfigyelők beszámolói szerint a műhold az éjszakai égbolt egyik legfényesebb objektuma, fényesebb az egyéb műholdseregek tagjainál és a legtöbb látható csillagnál. A mérések szerint a BlueWalker-3 látszó fényessége 1 magnitúdó, vagyis csaknem olyan fényes, mint az Antares és a Spica (az égbolt 15. és 16. legfényesebb csillagai).


A BlueWalker-3 2022. november 16-án az Oukaimeden Obszervatóriumból (Marokkó). A bal alsó sarokban látható csillag a 2,25 magnitúdós Dzéta Puppis. A kép készítésekor a műhold távolsága 1225 km, fényessége 3 magnitúdó volt, ennek alapján maximális fényessége 1 magnitúdó lehetett. (Kép: CLEOsat / Oukaimeden Observatory / IAU CPS / A.E. Kaeouach)

Látszó fényességükön kívül az is problémát okoz, hogy ezek a műholdak tulajdonképpen „a világűrbe telepített mobiltelefon-adótornyok”, amelyek ennek megfelelően erős rádiósugárzást bocsátanak ki a jelenleg a földi mobiltelefonálás számára fenntartott frekvenciatartományban. A Föld körül keringő adókra viszont a földi mobilhálózatokkal ellentétben nem vonatkoznak a rádiócsendes zónákra vonatkozó korlátozások, ezért potenciálisan súlyos hatásuk lehet a rádiócsillagászati kutatásokra, valamint a geodéziai vizsgálatokra és az űrfizikai kísérletekre. (A Földön számos olyan területet jelöltek ki rádiócsendes zónaként a rádiócsillagászati kutatás számára, ahol a rögzített helyzetű rádióadók csak úgy használhatók, hogy ne veszélyeztessék a rádiócsillagászati megfigyeléseket. Az Egyesült Államokban például az országos rádiócsendes zóna területe 34 000 kmísup>2, ezen a területen az adók csak csökkentett teljesítménnyel üzemeltethetők, és csak erősen irányított nyalábú adók használhatók.)

Az IAU és a szervezet keretén belül működő CPS, valamint társintézményeik, a NOIRLab és az SKAO aggodalmukat fejezik ki ezen műholdak csillagászati kutatásra és az emberiség éjszakai égbolt élményére gyakorolt hatása miatt. Amint a Négyzetkilométeres Rádiótávcső-hálózat Obszervatórium (SKAO) főigazgatója, Philip Diamond elmondta: „A csillagászok az emberi tevékenységtől lehető legtávolabbra telepítik rádiótávcsöveiket, és olyan helyeket keresnek a Földön, ahol korlátozott, vagy egyáltalán nincs mobiltelefon-lefedettség. A mobiltelefonálás számára fenntartott frekvenciák még a rádiócsillagászati obszervatóriumaink számára létrehozott rádiócsendes zónákban is kihívást jelentenek. Az új műholdak, mint a BlueWalker-3 potenciálisan tovább ronthatják a helyzetet, és helyrehozhatatlan károkat okozhatnak a tudományos kutatásban. Ez a legfőbb oka annak, hogy az SKAO részt vesz az IAU CPS munkájában és támogatja a világűr méltányos és fenntartható használatát.”


A BlueWalker-3 nyoma a Vega közelében 2022. november 20-án, Tucsonból (Arizona) nézve. (Kép: A. Block / IAU CPS)

Az éjszakai égbolt olyan egyedülálló laboratórium, ahol a tudósok a földi laboratóriumokban elvégezhetetlen kísérleteket folytathatnak. A csillagászati megfigyelések betekintést engednek az alapvető fizikai folyamatokba, a tudásunk határait feszegető kutatások pedig megváltoztatták az emberiség kozmoszban elfoglalt helyéről alkotott képünket. Az érintetlen éjszakai égbolt az emberiség közös kulturális öröksége, amelyet a társadalom egészének meg kell őriznie a következő generációk számára. „A BlueWalker-3 minőségi ugrás a műholdseregek témájában, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül” – mondta Piero Benvenuti, az IAU CPS igazgatója.

Az IAU és a CPS partnerei elismerik, hogy az új műholdseregeknek jelentős szerepe van a világ távközlésében. Ugyanakkor a csillagászati megfigyelések zavarása súlyosan hátráltatja a kozmosz megismerését. Ezért a műholdseregek kiépítését annak hatásait figyelembe véve kell végezni, és minimálisra kell csökkenteni a csillagászati kutatásra gyakorolt hatásukat. Az új műholdak hatásainak pontosabb megismerése érdekében az IAU CPS további vizuális és távcsöves észlelésekre kéri fel az érintetteket, az adatokat a CPS a SatHub portálján gyűjti.


A BlueWalker-3 nyoma a Kitt Peak Nemzeti Obszervatórium naptávcsöve fölött. (Kép: KPNO / NOIRLab / IAU / SKAO / NSF / AURA / R. Sparks)

Az IAU a közelmúltban levélben fordult az Egyesült Államok szövetségi távközlési hatóságához (FCC, Federal Communications Commission), amelyben sürgették, hogy a hatóság vizsgálja meg a műholdseregek hatását a csillagászatra, az éjszakai égbolt látványára és a környezetre. Korábban az FCC bejelentette, hogy kifejezetten a világűrrel kapcsolatos problémákkal foglalkozó irodát hoz létre, amely lépést az IAU CPS üdvözli. Az IAU CPS párbeszédet kezdett az AST SpaceMobile vállalattal is, a CPS segíteni kívánja a műholdak üzemeltetői és a tudósok közötti párbeszédet. A közelmúltban egyes operátorokkal folytatott megbeszélések már hoztak ugyan eredményeket, de még sok munkára van szükség.

(A napokban a koraesti órákban a BlueWalker-3 Magyarországról is megfigyelhető, pontos előrejelzések a heavens-above portálon találhatók. – B.E.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024