Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tacsi-1
(Rovat: Környezetünk védelme, Kínai műholdak - 2022.04.17 07:15.)

Nem egy kutyáról van szó, egy fontos légkörmegfigyelő műholdat is indítottak pénteken Kínából.

Nem csak a Chinasat-6D távközlési műhold állt pályára április 15-én az ázsiai országból. Aznap – legalábbis magyar idő szerint számolva – volt egy másik űrstart is, Tajjüanból (Taiyuan). Az időpont 20:16 volt, pekingi időben azonban már 6 órával előbb, 16-án 2:16-kor jártak. Egy Hosszú Menetelés-4C rakétával bocsátották fel a magyar átírással Tacsi-1 (pinjin átírással Daqi-1; Atmosphere-1 vagy Atmospheric Environment Monitoring Satellite-1) nevű, a légkör kutatására szánt űreszközt.


A Hosszú Menetelés-4D rakétát 2006 óta használják, 43 alkalomból 41-szer sikeresen végezte a feladatát. (Kép: nasaspaceflight.com)

A műhold poláris napszinkron pályára állt, vagyis egy-egy keringése alatt elhalad a sarkvidékek fölött, és pályája az egyenlítői síkot helyi időben mindig ugyanakor metszi. Így megfigyeléseit hasonló megvilágítási körülmények között tudja végezni. Az űreszközt a SAST (Shanghai Academy of Spaceflight Technology) építette, és egy új sorozat első képviselője. Feladata a légkör egyes gázai és a szennyező anyagok koncentrációjának feltérképezése. Kína számára különösen fontos a téma, hiszen az ország iparosodott régiói hírhedtek a rossz levegőminőségükről.


A Tacsi-1 műhold indítás előtt, még a szerelőcsarnokban. (Kép: SAST)

A Tacsi-1 fedélzetén egy olyan lézeres alapú távérzékelő berendezés (LIDAR, laser imaging, detection, and ranging) repül, amely a szén-dioxid és az aeroszolok detektálására alkalmas. A műhold egyéb fedélzeti berendezéseivel méri továbbá a nitrogén-dioxid, kén-dioxid és ózon koncentrációját is, és adatokat szolgáltat a finom szálló porról. A sorozat következő tagja, a Tacsi-2 az üvegházhatású gázok nagy pontosságú monitorozására készül. A széria műholdjait az egymással való kommunikációra is felkészítették.

Ez volt a Hosszú Menetelés rakétacsalád 416. számú indítása, Kínából idén már a 11. űrstart.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024