Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A száraz még szárazabb lesz
(Rovat: Környezetünk védelme - 2013.02.16 08:15.)

Műholdas mérésekből jól látható, hogy a Közép-Keleten az elmúlt évtizedben rohamosan fogyatkozott a föld alatti édesvízkészlet.

Az eredményeket egy amerikai kutatócsoport kapta, akik részben Törökörszág, Szíria, Irak, Irán területét, a Tigris és az Eufrátesz folyók vidékét vizsgálták. Tanulmányukhoz az amerikai-német együttműködéssel készült GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) műholdpáros adatait használták fel. A GRACE holdak kötelékben repülve, az űreszközök egymástól való távolságát pontosan mérve, bolygónk gravitációs terének apró változásait is képesek kimutatni. Márpedig ha a talajból nagy mennyiségben és nagy területre kiterjedően eltűnik a víz, akkor kisebb lesz ott a tömegvonzás. A műholdas méréseknek különösen egy olyan térségben van nagy jelentősége, ahol a felszíni adatgyűjtés nehézségekbe ütközik.


A térképen pirossal a szárazabb, kékkel a nedvesebb területeket jelölték a Közép-Keleten, a GRACE műholdas gravitációs mérései alapján. Jól látható, hogy a piros a domináns szín. A skála a vízréteg változásának ekvivalens vastagságát mutatja, -150 mm és +150 mm közötti értékeket feltüntetve. (Kép: NASA / UC Irvine / NCAR)

A 2003 és 2009 között gyűjtött adatok tanúsága szerint összesen mintegy 114 köbkilométernyivel lett kevesebb a térségben a talajban tárolt víz térfogata. Összehasonlításul, ez nagyjából a Holt-tenger vízmennyiségének felel meg. A kutatók szerint az veszteség 60%-át a felszín alól kiszivattyúzott rétegvizek teszik ki. Az ivóvízként felhasználható készletek fogyási sebessége riasztó, különösen a 2007-es szárazság után. A világon ennél gyorsabban csak Indiában tűnnek el a föld alatti édesvízkészletek. Eközben az ivóvíz iránti igény egyre csak nő, a térség országai pedig nem működnek együtt a vízgazdálkodás területén. A GRACE által jelzett veszteség 20%-a főleg a talaj felső rétegeinek kiszáradásából és a magas hegységekben a hótakaró fogyásából adódott, a maradék pedig a tavakból és a felszíni víztározókból tűnt el.

Amikor a szárazság miatt vízhiány lép fel, a mezőgazdasági termelők és más vízfelhasználók a felszín alatti készleteket igyekeznek kiaknázni. Részben a 2007-es aszályra válaszul, csak az iraki kormányzat közel ezer új kutat létesített, és ebben még nincsenek benne a magánkezdeményezésre fúrt kutak. A Közép-Keleten már most sem bővelkednek az ivóvízben. A felszín alatti készletek végesek, sőt a klímaváltozás következtében az időjárás várhatóan még szárazabbra fordul majd a térségben.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024