Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Globális erdőmagasság-térkép Amerikai kutatók műholdas mérések alapján először állítottak elő olyan egységes térképet, amelyen az egész Föld erdeinek magassága szerepel.
A világ erdeinek magasságát a színskálán a fehértől indulva a zöld különböző árnyalatai jelölik. A legsötétebb zöld 70 m-es magasságnak felel meg. A számérték azt jelenti, hogy az adott területen a fák legalább 90%-a eléri a megjelölt magasságot. (Adatok: Michael Lefsky, kép: NASA Earth Observatory / Jesse Allen, Robert Simmon)
A térképen 5 négyzetkilométeres területekre vonatkozó erdőmagassági átlagokat tüntettek fel. Kiderül, hogy a legmagasabb erdők Észak-Amerika északnyugati vidékén, a csendes-óceáni partvidék környékén, valamint Délkelet-Ázsiában találhatók.
Erdőmagasságok Európában, a fenti világtérkép kinagyított részletén.
Bizonyos jelek arra mutatnak, hogy egyrészt a fiatalabb, másrészt a nedvesebb erdők jobban megkötik a szén-dioxidot, illetve a szén jelentős része végül bizonyos fajta talajokba jut. A részletek azonban még teljesen bizonytalanok. Mindez azért fontos, hogy megtudjuk: a fosszilis tüzelőanyagok elégetése nyomán a levegőbe kerülő plusz szénből mennyit tud még elnyelni a természet, illetve az éghajlat melegedése milyen hatással lehet erre az elnyelő mechanizmusra: felerősíti-e, vagy inkább a visszájára fordítja a folyamatot? Ez utóbbi rossz hír volna, hiszen a pozitív visszacsatolás – a légkörben maradó még nagyobb mennyiségű üvegházhatású gáz – révén maga is a globális felmelegedést gyorsítaná.
A kutatók az ICESat műholdról kibocsátott és visszaverődött lézersugarak detektálásán alapuló lidar technikát használták az erdőmagasságok mérésére. A térkép elkészítéséhez hét év méréseit dolgozták fel. Ennyi idő alatt mindössze az erdővel borított szárazföldek felszínének 2,4%-át sikerült közvetlenül felmérni. A többi területhez a Terra és Aqua műholdak MODIS érzékelőinek űrfelvételeit használták, amelyeket a lidaros módszerrel mért területek segítségével „kalibráltak”. A kombinált térkép készítői szerint a módszer a jövőben tovább finomítható.
Az ICESat eredeti feladata a földi jégtakaró vastagságának folyamatos mérése volt. Az erdők és a biomassza felmérésére alkalmasabb lenne az ugyancsak lidart használó, a NASA számára az évtized második felére javasolt DESDynI (Deformation, Ecosystem Structure and Dynamics of Ice) műhold.
| |||
|