Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A CryoSat-2 első jégvastagság-adatai
(Rovat: Környezetünk védelme - 2010.07.26 08:30.)

Az európai műhold első mérési adatait mindössze három hónappal a start után már a világ kutatóinak rendelkezésére bocsátották.

Bár a fedélzeti műszerek üzembe állítása és finomhangolása még őszig eltart, az ESA szakemberei azért döntöttek az adatok részleges felszabadítása mellett, hogy minél több szakértő kutatócsoport tudja elemezni azokat. Így hozzájárulhatnak a mérések pontosságának növeléséhez. Közel 40 kutatóintézet mintegy 150 munkatársa férhet így első alkalommal hozzá a mérési eredményekhez.


A Grönlandot fedő jégtakaró magassági profilja egy észak-déli irányban húzódó, 2500 km hosszú metszet mentén. A vízszintes tengelyre a földrajzi szélességet mérték, 70° és 80° között. A színkódolás a radarvisszhang erősségére utal, amiből a felszín jellemzőire lehet következtetni. (Kép: ESA)

A CryoSat-2 méréseitől azt várják, hogy jobban megérthetik a földi jégtakaró – a sarkvidéki óceánok és szárazföldek jege – vastagságváltozásainak okait, többet megtudva így a globális klímaváltozás hatásairól is.


Az északi-sarkvidéki tenger egy 150 km-es szakaszát borító jégtakaró radaros vastagsági profilja, a Cryosat-2 április 20-án végzett mérései alapján. (Kép: ESA)

A CryoSat-2 műszereinek működése eddig bőven teljesítette az elvárásokat. A mérések kalibrációja és ellenőrzése ugyanakkor nagyon fontos, mielőtt az eredményeket szélesebb körben is publikálják. Hogy a műhold által szolgáltatott jégvastagsági adatok valóban néhány centiméteres pontosságúak legyenek, szükség van kiterjedt földfelszíni és légi ellenőrző mérésekre is. Ilyen terepi mérési kampányok már eddig, a műhold felbocsátása előtt is voltak. Most viszont itt a lehetőség, hogy többféle mérést egyidőben végezzenek, aminek alapján a műholdas adatok a legpontosabban kalibrálhatók, értelmezhetők. A kampányok mint az Északi-, mind a Déli-sarkvidéken folytak ill. folynak. Például az európai (ESA) és amerikai (NASA) űrügynökségek együttműködése keretében a NASA egyik DC-8-as repülőgépe végez majd hamarosan jégméréseket az Antarktisz fölött.


Helyszíni kalibrációs mérések a hó és a jég vastagságáról. (Kép: Norvég Sarkkutató Intézet)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024