Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Örvénylő üledék Alaszka partjainál
(Rovat: Környezetünk védelme - 2008.04.04 07:22.)

Műholdképünk azt a vidéket mutatja, ahol közel két évtizede zátonyra futott az Exxon Valdez tankhajó.


A türkizkék árnyalataiban játszó üledékörvények az Alaszkai-öböl északi részén láthatók a NASA Aqua mesterséges holdjának MODIS rendszerével március 13-án készített felvételen. (Kép: NASA / N. Kuring, MODIS Ocean Color Team)

A tengervízben megfigyelhető jelenség az űrből szépnek látszik, de az óceán vizének nyugtalanságát jelzi. A viszonylag sekély partközeli vizekben az erős szél és a magas hullámok kavarják fel az üledéket. (Ahol a víz mélyebb, ott nem jutott üledék a felszín közelébe, ezért a színe a felvételen sötétkék.)

A finom üledéket eredetileg a gleccserek „csiszolják le” a szárazföldről, és a folyók vize szállítja az óceánba. A partról is mosódik be anyag a vízbe, ahol szürkésbarnára színezi azt, mielőtt nagyobb területen eloszlana. Időnként a fitoplankton (a vízben élő apró növényi lények) is látványosan el tudják színezni a vízfelületet.

A kép közepén látható Prince William-szoros arról vált híressé, hogy itt következett be az Exxon Valdez katasztrófája 1989. március 24-én, miközben a tankhajó Valdez kikötőjéből (középen fent) a Csendes-óceán, pontosabban az Alaszkai-öböl nyílt vize felé tartott. A hajóból mintegy 50 millió liter nyersolaj ömlött a tengerbe, közel 2 ezer négyzetkilométernyi tengerfelületet szennyezve be. Fókák százai, tengeri vidrák ezrei, vízimadarak százezrei pusztultak el a balesetet követő napokban. Még most, majdnem két évtizeddel az esemény után is maradt olaj és más szennyező anyag a tengerparti üledékben.


A kijelölt hajózási útvonalról letért Exxon Valdez zátonyra futott 1989-ben. Azóta is ez számít a legnagyobb környezeti katasztrófának az amerikai partoknál. (Kép: NOAA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024