Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Mt. Everest környékén is olvadnak a gleccserek
(Rovat: Környezetünk védelme, Katasztrófák ellen - 2007.12.19 07:31.)

Űrfelvételek is tanúsítják, hogy az elmúlt másfél évtized alatt felduzzadtak a gleccsertavak.

A japán Daichi (ALOS) távérzékelő műhold 10 m-es felbontású, idén januárban készült felvételeit az amerikai Landsat-5 30 m-es felbontású képeivel hasonlították össze. Ez utóbbiak 1990-ben és 1992-ben készültek.


A vizsgált gleccsertavak egyikének (Imja, a nepáli oldalon, a Mt. Everesttől délre 9 km-re, 5000 m tengerszint feletti magasságban) a felülete egyharmadával nőtt 15 év alatt. (Kép: Univ. of Maryland/JAXA)

A tavak vízfelületének növekedése természetesen együtt jár a bennük tárolt víz térfogatának felduzzadásával. Ez pedig megnöveli a hirtelen lezúduló áradások veszélyét. Az ENSZ környezetvédelmi programjának (UNEP) jelentése sürgeti, hogy valamilyen műszaki megoldással – a víz folyamatos szivattyúzásával, elvezetésével – megoldják a problémát.


A Daichi AVNIR-2 műszerével négy színben készült képek kombinációja a Himalája legmagasabb hegycsúcsainak környékéről. Az eredmény a valóságoshoz közeli színekben ábrázolja a tájat: fehér a hó és a felhőzet, fehér vagy világosbarna a gleccserek felszíne, szürkésbarna a talaj és sziklák, sötétbarna a növényzet. (Kép: JAXA)

A Daichi fenti képének közepén a Föld ötödik legmagasabb csúcsa, a Mt. Makalu (8463 m) látszik. Ez a Mt. Everesttől (8848 m) kb. 20 km-re délkeletre található. A délkeletről érkező januári napfényben a Himalája hegycsúcsai és gerincei árnyékukat a kép bal felső sarkának irányába vetik. A felvétel jobb felső felén látható terület a Kína fennhatósága alá tartozó Tibet része. A többi – a Mt. Everest, a Mt. Lhotse (8516 m) és a Mt. Makalu csúcsán is átvezető határvonalon túli – rész Nepálhoz tartozik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024