Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Világító felhők az űrből
(Rovat: Környezetünk védelme - 2007.07.05 06:52.)

Megkezdte a földi légkör világító felhőinek megfigyelését az április végén felbocsátott amerikai AIM műhold.

Az AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) először május 25-én készített képeket a 70° északi szélesség környékén, kb. 80 km-es felszín feletti magasságban képződő különleges felhőkről. A földi megfigyelők június 6-ától észlelték ezeket a felhőket Észak-Európa fölött.


Az AIM június 11-i felvétele Európa és Észak-Amerika sarkvidéki területeiről. A fehér és világoskék színek a felhők helyeit jelzik. (Kép: University of Colorado, Laboratory for Atmospheric and Space Physics)

A világító felhők jellemzően a nyári időszakban, az északi féltekén május közepétől augusztus végéig figyelhetők meg, magas szélességeknél. (A déli pólus felett a szezon november közepétől márciusig tart.) Nagyon keveset tudunk arról, hogy hogyan alakulnak ki a pólusok fölött, mostanában miért egyre fényesebbek s miért láthatók gyakran egyre alacsonyabb földrajzi szélességeken is. A gyanú szerint a világító felhők viselkedésének megváltozása összefügg a globális klímaváltozással. Az AIM az első mesterséges hold, amelyet kifejezetten ennek a légköri jelenségnek a tanulmányozására készítettek. A tervek szerint a mezoszférikus felhők képződésének két teljes ciklusát tudja majd végigmérni, mind az északi, mind a déli pólus felett.

Az AIM műszerei a világító felhők globális kiterjedésének követése mellett megfigyelik a felhők alakját és mérik a bennük levő részecskék méretét és kémiai összetételét. Az előzetes eredmények igazolják, hogy a közvetlenül a sarkok felett keletkező felhők idővel alacsonyabb szélességek felé mozognak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024