Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (35. rész): A negyedik Ariane
(Rovat: Kontinensünk űrtörténelme, Európa igáslovai a világűrben - 2003.06.24 13:51.)

Hazánk néhány év múlva az Európai Űrügynökség (ESA) tagja lehet. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. Ebben a részben megismerkedhetünk az Ariane-4 rakétával.

1988. június 15-én megtörtént az első Ariane-4 indítás. A rakéta sikeresen pályára állította a Meteosat-2P meteorológiai, a PanAmSat-1 távközlési és az Oscar-13 rádióamatőr műholdat. Az Ariane rakétákon jelentős módosításokat hajtottak végre. A rakéta teljesítményét a különböző számban és variációkban alkalmazható gyorsítórakétákkal lehet változtatni. Az orrkúpokra is több változatot készítettek annak megfelelően, hogy hány és mekkora égitestet kell pályára állítani.

Az Ariane-4 több változata miatt egy új jelölésrendszer alakult ki. A rakéta rövidítése: A4. Ehhez jön az alkalmazott gyorsítófokozatok száma: 0, 2 vagy 4. Végül pedig (ha utóbbi nem 0), akkor annak jele, hogy a gyorsítófokozat folyékony (L) vagy szilárd (P) hajtóanyagú.

Így az A40 nem tartalmaz gyorsítórakétát, az A44 LP négy gyorsító fokozata közül kettő folyékony, kettő szilárd, az A42 L két folyékonnyal van felszerelve, az A44 L és A44 P négy darab folyékony, illetve szilárd fokozattal.

Az Ariane-4-en alkalmazott legfontosabb újítások az Ariane-3-hoz képest, hogy
· az első fokozat hajtóművének égésidejét másfélszeresére növelték,
· a benne használt hajtóanyagot 148-ról 234 tonnára növelték;
· új gyorsítórakétákkal látták el;
· új irányítórendszert készítettek;
· különböző magasságú és nagyobb átmérőjű (4 m) orrkúpokat terveztek.

Az Ariane-4 költségeit az alábbi országok állták: Franciaország (62,6 %), Nyugat-Németország (16,8 %), Olaszország (5,87 %), Nagy-Britannia (4,64 %), Belgium (4,05 %), valamint Dánia, Hollandia, Írország, Spanyolország, Svájc és Svédország.

Az Ariane-4 első indításával párhuzamosan megkezdődött az Ariane-5 fejlesztése. Akkoriban még úgy tervezték, hogy első próbarepülésére 1995-ben kerülne sor, a Hermes űrrepülővel pedig először 1998-ban indulhatna.

1988-ban és 1989-ben összesen 3 Ariane-2, és 3 Ariane-3 rakéta indult még műholdak kereskedelmi pályára állítása céljából. Ezzel ezen programok véget értek, az ESA pedig már kizárólag az Ariane-4-es rakétájára támaszkodott. Az Ariane-4 2003-ig teljesített szolgálatot, és mindössze három alkalommal vallott kudarcot.


Az Ariane család

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024