Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az európai űrtevékenység (5. rész): RAKÉTAPROGRAM SZÜLETIK
(Rovat: Kontinensünk űrtörténelme, Európa igáslovai a világűrben - 2003.02.07 18:27.)

Hazánk várhatóan 2004-ben az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. Ebből a részből megtudhatják, hogy miképp indult az Öreg Kontinens első rakétájának fejlesztése.

A még De Gaulle által 1959-ban indított program rakétái, melyek a Drágakő-sorozat részét képezték, elérték teljesítőképességük határát. A Diamant-rakéták három fajtájának 12 indításából 10 volt sikeres. Ez abban az időben jelentős biztonságnak számított. Ám Franciaország egyedül nem volt képes nagyobb hordozórakéták előállítását finanszírozni. Ezt már a Diamant-rakéták fejlesztésekor látni lehetett.
A britek is kevésbé költséges utat kerestek. 1960-ban brit kormánydöntés született a Blue Strek rakétaprogram befejezéséről. Ehelyett amerikai rakétafegyverekkel szerelte fel magát az Egyesült Királyság hadserege. Nagy-Britannia „nyakán” így számos Blue Streak rakéta (képünkön) maradt.




Németország még a II. Világháborút követően vállalta, hogy nem fejleszt 300 mm-nél nagyobb átmérőjű henger alakú hordozóeszközt, rakétát (a V-2 legnagyobb átmérője 1,65 méteres volt). A kelet-németeknél az űrkutatás úgyszólván nem létezett, a nyugat-németek azonban lassan kilábaltak a háború utáni gazdasági válságból, szerettek volna valamilyen űrprogramban részt venni.
Olaszország a San Marco úszó platformjáról amerikai rakétákat indított. Saját rakétafejlesztést nem tudott volna finanszírozni. A kisebb nyugat-európai államok nem is álmodhattak fejlett saját űrprogramról. Spanyolország pedig kizárólag a NASA-val tartott fenn némi kapcsolatot földi megfigyelőállomások telepítése révén. Az ország első műholdját, az INTASAT-ot, az amerikai Vandenbergből indították 1974-ben.
1961. januárjában Harold McMillen brit miniszterelnök (képünkön) azt javasolja, hogy a nyugat-európai országok fejlesszenek közös európai rakétát. De Gaulle francia elnök elfogadja a brit ajánlatot.




Folytatjuk...

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024