Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Samantha Cristoforetti rekordjai A Progressz teherűrhajó hibája miatt a 43. személyzetnek „túlóráznia” kellett az ISS-en. Cseppet sem bánták, különösen az olasz űrhajósnő nem, aki így háromszoros rekorderként térhetett vissza a Földre. Samantha Cristoforetti tavaly november 23-án a Szojuz TMA–15-tel indult a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahonnan a kényszerű hosszabbításnak köszönhetően, amint arról beszámoltunk, június 11-én tért vissza. Így a 200. űrbeli munkanapján leszálló űrhajósnő 199 nap 16 óra 43 perces űrbeli tartózkodásával megdöntötte az egyetlen repüléssel az űrben tartózkodás női rekordját. Ezzel a múltnak adta át Sunita Williams rekordját, akinek az első űrrepülése az ISS 14/15. személyzete tagjaként 2006. december 9. és 2007. június 22. között „csak” 195 napig tartott.
Samantha Cristoforetti 200. – utolsó – világűrben töltött munkanapján a Cupola modul ablakából búcsúpillantást vet a Földre. (Kép: ESA / NASA )
Teljesítményével a hölgyek teljes világűrben töltött idő szerinti listáján az ötödik helyre jött fel, itt az első két helyet két hosszú időtartamú ISS-repüléssel Peggy Whitson (375 nap) és Sunita Williams (321 nap) foglalja el. A másik két amerikai űrhajósnő, akik nála hosszabb időt töltöttek az űrben, ezt a teljesítményt 5–5 repüléssel gyűjtötték össze: Shannon Lucid 223, Susan Helms pedig 210 napig dolgozott az űrben.
A leérkezés utáni pillanatok: 200 nappal az indulás után újra a Földön. (Kép: ESA / S. Corvaja)
Samantha Cristoforetti két további rekordot is magáénak mondhat. Az ESA egyetlen űrhajósa sem töltött egyetlen repüléssel ilyen hosszú időt a világűrben, valamint mostantól övé az olasz űrhajósok időtartamrekordja is. Az olaszok közül előtte két kollégája volt az ISS alapszemélyzetének tagja, de Paolo Nespoli (STS–120 és 26/27. legénység) két űrrepülésén együtt is „csak” 174 napig volt az űrben, Luca Parmitanónak (36/37. legénység) pedig első és eddig egyetlen űrrepülése 166 napig tartott.
Samantha Cristoforetti az ISS 16 méter hosszú robotkarjával 2015. április 17-én megragadta és az űrállomáshoz kapcsolta az érkező Dragon teherűrhajót. (Kép: ESA / NASA )
Samantha Cristoforetti megpróbál megbirkózni a Dragon teherűrhajóval érkezett utánpótlás átrakodásával (2015. május). (Kép: ESA / NASA )
Samantha Cristoforetti volt a hetedik ESA-űrhajós, egyben az első hölgy az ESA részéről, aki hosszú időtartamú repülést hajtott végre az ISS fedélzetén. „Futura” (azaz jövő) nevet viselő küldetésének első részében Alexander Gerst német ESA-űrhajóstól megörökölt feladatot hajtott végre: gondoskodott az ötödik, Georges Lemaître nevét viselő európai teherűrhajó (ATV) kirakodásáról. Figyelemmel kísérhette az ATV leválását az ISS-ről, amivel lezárult egy korszak, mert ez a teherűrhajó volt az utolsó az ATV-k 2008-ban indult sorozatában. Áprilisban a Dragon teherűrhajó érkezésekor ő kezelte az ISS robotkarját, amellyel az űrállomáshoz kapcsolta a teherűrhajót. A társai által végrehajtott két űrséta során is ő volt az űrséta „belső résztvevője”, aki az ISS belsejéből segítette a kint dolgozók munkáját. Emellett tudományos programja keretében számtalan, többségében orvosi–biológiai kísérletet is végrehajtott.
A Futura küldetést összefoglaló ESA-videó.
| |||
|