Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Transporter-10
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, SpaceX - 2024.03.05 10:10.)

A SpaceX újabb költségmegosztásos indításával 53-féle kisebb-nagyobb hasznos terhet juttattak alacsony poláris napszinkron pályára.

A Falcon-9 rakéta a kaliforniai Vandenberg bázisról indult március 4-én magyar idő szerint 23:05-kor.


Kicsit több mint három év leforgása alatt a tizedik Transporter repülésre előkészített műholdak és műholdhordozók elhelyezkedése a Falcon-9 rakéta orrburkolata alatt. (Kép: SpaceX)

Szinte felsorolni is lehetetlen, hogy mennyiféle feladattal készült űreszköz került most Föld körüli pályára: újfajta meghajtórendszerrel kísérletező, a klímaváltozás hatásait monitorozó, földmegfigyelő, hajóforgalom-figyelő, rádióamatőr, távközlési és más kísérleti műholdak kerültek a mikro- és nanoműholdak mostani 53-as adagjába. A többségük amerikai megrendelők műholdja, de van közöttük Argentínából, Ausztráliából, Belgiumból, Dél-Koreából, az Egyesült Arab Emírségekből, Franciaországból, Japánól, Luxemburgból, Mongóliából, Nagy-Britanniából, Németországból, Portugáliából, Spanyolországból, Tajvanról és Új-Zélandról érkezett hasznos teher is.

A SpaceX kínálatában folyamatosan szerepelnek az ilyen költségmegosztásos indítások, 50 kg tömeg napszinkron pályára juttatása listaáron 300 ezer dollárba kerül. A mostani legnagyobb megrendelő az Exolaunch cég volt, amely saját ügyfelei megbízásából összesen 28 műhold felszállítására szerződött a SpaceX-szel. A NASA oktatási célú CubeSat programja keretében is felkerült egy műhold, a Missouri University of Science and Technology M3 (Multi-Mode Mission) nevű, három egységnyi (3U) méretű nanoműholdja, amely kémiai és elektromos komponenst is alkalmazó, új fejlesztésű hajtóművet próbál ki a világűrben. A floridai Sidus Space vállalat LizzieSat-1 (LS-1) műholdja ugyancsak a NASA támogatásával épült, egy autonóm fedélzeti szoftverrendszer tesztelésére. A globális metánkibocsátás mennyiségének és eredetének feltérképezésére szánt MethaneSAT amerikai–új-zélandi kooperációban készült. A cél az erősen üvegházhatású metán légkörbe jutásának drasztikus visszafogása volna, de ehhez első lépésként nem ártana tudni, hol vannak a legnagyobb kibocsátók és mekkora az emisszió mértéke. Az amerikai Atomos Space két műholdja (Gluon és Quark) összekapcsolódási és hajtóanyag-utántöltési teszteket végez majd a Föld körüli pályán.


A MethaneSAT műhold elsődleges megfigyelési célpontjai a kőolaj- és földgáztermelő létesítmények. (Kép: MethaneSAT)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024