Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Másodjára Virginiából
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, A nemzetbiztonságért - 2023.03.17 10:15.)

A Capella Space két radaros földmegfigyelő műholdját vitte magával a Rocket Lab Electron rakétája a Wallops-szigetről.

A hordozórakétát most második alkalommal indították új, idén januárban birtokba vett starthelyéről, az Egyesült Államok keleti partvidékéről, a Virginia államhoz tartozó Wallops-szigeten létesített MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) 2-es számú startkomplexumból (0C indítóállás). A start néhány napos – a kedvezőtlen időjárásnak betudható – késéssel március 16-án magyar idő szerint 23:38-kor történt.

A hasznos teher két azonos felszerelésű műhold, a Capella-9 és -10 (Whitney-7 és -8) volt. A kaliforniai székhelyű, a Föld körül poláris pályákon keringő radaros távérzékelő műholdakból hálózatot építő cég nem először bízta űreszközei felbocsátását a Rocket Lab rakétájára. 2020. augusztusában a Capella-2 (Sequoia) prototípus az új-zélandi Mahia-félszigetről startolt egy Electron rakétával.


A Capella Space egy Whitney típusú radaros műholdja a Föld körüli pályán, a kinyitott 3,5 m átmérőjű antennával és napelemtáblákkal. Most két ilyen, egyenként kb. 100 kg tömegű műholdat bocsátottak fel, amelyek együtt ki is merítették a rakéta teljes kapacitását. Korábban ilyen Whitney sorozatú műholdak a SpaceX Falcon-9 rakétáival álltak pályára: 2021 januárjában a Transponrter-1 küldetés alkalmával (Capella-3 és -4), 2021 májusában egy Starlink start potyautasaként (Capella-6), 2021 júniusában a Transporter-2 repüléskor (Capella-5), végül 2022 januárjában a Transporter-3 küldetés számos más kis műholdja között (Capella-7 és -8). (Fantáziakép: Capella Space)

A mostani start volt a Rocket Lab listáján a 34., de ebben az évben és Virginiából összességében is még csak a második. A vállalat 2023-ra 15 űrindítást tervez az amerikai és új-zélandi starthelyeiről.

A Capella azon néhány magáncég egyike, amelyek az apertúraszintézis elvén működő, éjjel-nappal, derült és borús időben is megfigyelésekre képes radaros távérzékelő műholdak hálózatait üzemeltetik. Eddig nyolc műholdat bocsátottak fel, a prototípusként szolgáló első példány adatai nem kerültek kereskedelmi forgalomba. A két most felbocsátott műhold 600 km magas, 44° hajlásszögű pályán működik majd. A továbbiakban, még ettől az évtől kezdődően a Rocket Lab négy másik indítást is végrehajt a Capella Space megrendelésére. Ezek mindegyike alkalmával a Capella továbbfejlesztett, valamivel nagyobb platformra épülő műholdjait (Acadia) állítják pályára. A cég nem csak üzemelteti, házon belül tervezi és gyártja radaros űreszközeit. Ami az adataikat vásárló ügyfeleket illeti, az Egyesült Államok katonai és állami felderítő szervezetei is megtalálhatók köztük.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024