Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Második próbálkozás a Nurival
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2022.06.21 11:15.)

A dél-koreai hordozórakéta tavaly októberi sikertelen bemutatkozása után most újabb tesztindítást hajtottak végre.

A Nuri, más néven KSLV-2 (Korean Space Launch Vehicle-2) a Koreai Köztársaságban 2010 óta fejlesztett hordozórakéta. A projekt eddigi összköltsége közel 1,8 milliárd amerikai dollárt tesz ki. Mint emlékezetes, a 2021. október 21-én egy tömegszimulátorral (tehát nem valódi műholddal) végrehajtott start kudarccal végződött. Kezdetben minden jól alakult, de a harmadik rakétafokozat működése 46 másodperccel a vége előtt megszakadt, így nem sikerült elérni a Föld körüli pályára álláshoz szükséges sebességet. (Az indításkor megjelent cikkünkben részletesen bemutattuk a 200 tonna induló tömegű rakétát.)


A Nuri első (orbitális) indítása a Szöultól 473 km-re délre fekvő Naro Űrközpontból. A rakéta 700 km-es magasságig jutott, de harmadik fokozata idő előtt leállt. (Kép: Yonhap News)

Az eltelt nyolc hónap alatt kijavították a tervezési hibát, ami miatt a harmadik fokozatban a héliumtartályok rögzítése felmondta a szolgálatot. A Naro Űrközpontból végrehajtott második próbaindítás időpontja június 21-én magyar idő szerint 9:00 volt. A teher túlnyomó részét most is egy tömegszimulátor adta (1300 kg), de bekerült az orrkúp alá egy a repülésről adatokat gyűjtő műhold (Performance Verification Satellite, PVSAT; 180 kg), valamint annak belsejében négy kutatási–kísérleti célú apró koreai egyetemi CubeSat is. Ezek 700 km magasan húzódó pályára jutottak.

Frissítés! Mint ahogyan arra Schuminszky Nándor felhívta a figyelmünket, a Nuri rakétának ez immár a harmadik indítása volt, ha a 2018. november 28-án végrehajtott szuborbitális repülést is beleszámítjuk – ahogy azt a nálunk és sok más nemzetközi hírportálnál komolyabb startnyilvántartások teszik. A 2018-as kísérlet során egyébként a rakéta 200 km-es magasság fölé jutott, majd a Csendes-óceánba csapódott. A szuborbitális próbarepülésről tavalyi cikkünkben említést tettünk.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024