Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tervezési hiba a koreai rakétakudarc oka
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2022.01.11 12:15.)

Befejeződtek a vizsgálatok, sikerült kideríteni, mi volt a harmadik fokozat meghibásodásának hátterében.

A teljes egészében a Koreai Köztársaságban, mintegy 1,7 milliárd amerikai dollárnak megfelelő összegből kifejlesztett KSLV-2 (Korean Space Launch Vehicle-2, más néven Nuri) hordozórakétát tavaly október 21-én próbálták ki. A tesztrepülés alkalmával valódi műhold nem, csak egy tömegszimulátor volt rajta. Bár a repülés kezdeti fázisai rendben zajlottak, a harmadik rakétafokozat idő előtt leállt. Csupán 46 másodpercnyi működés volt hátra ahhoz, hogy elérjék a Föld körüli pályára álláshoz szükséges sebességet. A harmadik fokozat és hozzá csatlakozó tömegszimulátor 700 km-es magasságból zuhant vissza és semmisült meg a légkörben.


A KSLV-2 rakéta indulása a Naro Űrközpontból, 2021. október 21-én. (Kép: KARI)

Az ország űrügynökségének szerepét betöltő, a rakétafejlesztést vezető KARI (Korea Aerospace Research Institute) szakértői végeztek az incidens kivizsgálásával. Megállapításuk szerint a harmadik fokozatban a héliumtartályok rögzítése egy tervezési hiba – a felhajtóerő hibás számítása – miatt nem volt megfelelően erős. A kerozin hajtóanyagot égető és oxidálószerként folyékony oxigént használó KSLV-2 hajtóműveiben a hélium szerepe az oxigén kellő nyomásának biztosítása. A rosszul rögzített tartályok miatt repedés keletkezett az oxigént szállító vezetékrendszerben és az oxidálószer egy része elszökött. Így a fokozat KRE-007 jelű hajtóműve nem tudta végig gyorsítani a terhét.

Most a hiba kijavításán, a rögzítés megerősítésén dolgoznak, mielőtt a Nuri újabb repülésre indulna. Azt eredetileg májusra tervezték, de a munkálatok bizonyára több időt vesznek majd igénybe.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024