Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Litvánia űrprogramja (1. rész)
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Kontinensünk űrtörténelme - 2020.11.10 07:15.)

A legutóbbi indiai PSLV starttal immár a hatodik litván műhold került pályára. Hat év – hat műhold: jó ok ez arra, hogy bemutassuk a balti ország űrtevékenységét.

Az első műholdak

A szovjet időkben a balti államok (Észtország, Lettország és Litvánia) feladata volt többek között a különféle rádióelektronikai eszközök, antennák, rádiónavigációs berendezések fejlesztése. Ennek köszönhetően a Kaunasban, Rigában és Vilniusban található műszaki egyetemeken ezen területeken magas szintű képzés folyt. Ez volt az az örökség, melyre ma például a litván (vagy a lett és az észt) űrtevékenység alapozhat.

A Litván Űr(kutatási) Szövetség (Lietuvos kosmoso asociacija) Vilniusban alakult 2009-ben. A Szövetség egy évvel később létrehozta a Litván Űrtudományi és Technológiai Intézet (Kosmoso mokslo ir technologijų institutas) nevű magán kutatóhelyet. Első látványos eredményként 2014 februárjában pályára juttatták első két műholdjukat, a LitSat-1-et és a LituanicaSAT-1-et. Mindkettő a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) található NanoRacks SmallSat Deployment Program keretében ott üzemelő „kivető” berendezésből jutott 51,6° hajlásszögű, kb. 410 km magas keringési pályára. Az ISS-re egy Cygnus teherűrhajó (CRS-1) fedélzetén kerültek fel, hetekkel korábban.


A Litvánia első két műholdja indításának alkalmából kiadott bélyeg

A LituanicaSAT-1 egy 1 literes, 1 kg-os CubeSat volt, fél éves tervezett élettartammal. Vilniusi egyetemisták és tanáraik készítették. A passzív mágneses helyzetstabilizációs rendszerrel ellátott parányi űreszköz „rakománya” egy rádióamatőr ismétlő (repeater) volt. A hat és fél hónapig működő holdat napelemmel is ellátták.

A LitSat-1 a tervezett fél évvel szemben négy és fél hónapig működött. A Kaunasi Műszaki Egyetemen tervezett és épített műhold három szót sugárzott a világűrből: Lietuva myli laisvê (Litvánia szabadságszerető). Az ugyancsak 1 egységnyi (1U) CubeSat fedélzetén a parányi rádióadón kívül egy VGA kamerát és egy GPS-vevőt is elhelyeztek.

A LituanicaSAT-1 építői 2014-ben megalakították a NanoAvionics nevű vállalkozást. Az egyetemi spin-off cég mára egy két kontinensen közel 80 főt foglalkoztató középvállalattá nőtte ki magát. Vilniusi fejlesztő és gyártó központja mellett két amerikai és egy brit képviseleti irodája is van. A cég hat évvel megalakulása után már elmondhatja, hogy 20 országba, illetve több mint 70 különféle kisebb-nagyobb nanoholdba szállított (vagy szerződött szállításra) alkatrészeket, nem számolva ide saját építésű, komplett műholdjait. Legutóbbi „nagy dobásuk” az volt, hogy a London környéki Basingstoke-ban létrehoztak egy műholdépítő és tesztközpontot, ettől a szigetországi megrendelések felpörgését várják.


A NanoAvionics egyik tesztlaborja

Mint olvasóink előtt talán ismert Észtország – hazánkhoz hasonlóan – immár öt éve az Európai Űrügynökség (ESA) teljes jogú tagja, míg Lettország 2013 márciusa, Litvánia pedig 2014 októbere óta annak együttműködő partnere.

(Folytatjuk a NanoAvionics részletesebb bemutatásával!)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024