Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Újabb Vega start: 53 műhold a pályán A koronavírus miatti, aztán technikai késések után, a VV16 jelű repüléssel újították fel az ESA Vega rakétáinak startjait. Pályára került az első két szlovén műhold. Az indításra Kourouból (Francia Guyanából) – hosszadalmas halasztás után – magyar idő szerint szeptember 3-án hajnali 3:51-kor került sor. A repülés célja az SSMS (Small Spacecraft Mission Service, kisműholdas küldetések szolgáltatása) rendszer és koncepció kipróbálása volt. Ezt a rögzítő és kilökő platformot kifejezetten a nano- és mikroműholdas fejlesztők növekvő igényeinek kielégítésére fejlesztették. Az SSMS segítségével 1 és 500 kg közötti űreszközök indíthatók. Az eszköz fejlesztését az Avio végezte, a gyártás Csehországban, az SAB Aerospace-nél történik. Az fejlesztést az Európai Unió és az Európai Űrügynökség (ESA) finanszírozta, és természetesen ez utóbbi szervezet felügyelte.
(Fantáziakép: ESA / J. Huart)
Ezen az úton az SSMS felső részén összesen hét mikroműholdat helyeztek el, ezek induló tömege 15 és 150 kg között változott. Az alsó – ún. Hexamodule – részt további 46 különféle CubeSat foglalta el. Az összesen 756 kg tömegű, 53 darab műhold 13 ország 21 megrendelőjétől származott, igazolva azt a tényt, hogy mára az aktív űrtevékenység (köszönhetően a miniatürizálással járó tömegcsökkenésnek) demokratizálódott. Aki nem épít és indít rendszeresen legalább piko- (pláne nano- vagy kis-) műholdakat, az kimarad, lemarad... Folytatva a statisztikát: a 46 darab CubeSat-ból 6 volt hat, 26 volt három, 1–1 pedig kettő és egy egységes CubeSat, de feljutott 12 darab egynegyed egységes is (1 egység mérete 10 × 10 × 10 cm-es kocka, tömege maximum 1 kg).
A hét mikroműholdat 515 km magasan, egy 97,45°-os inklinációjú napszinkron pályán dobták ki. Ezután a rakéta harmadik fokozatának egy-egy 7, illetve 4 másodperces működtetésével kissé megemelték és elforgatták a pályát, hogy a maradék 46 nanoműholdat (CubeSatot) 530 km magas és 97,51° inklinációjú pályára helyezzék.
Ismerkedjünk meg néhány érdekesebb műholddal Vega rakéta mostani hasznos terhéből:
Fent az első szlovén műhold, a NEMO HD végszerelése, lent pedig a végeredmény. (Képek: Space SI)
Az ESAIL már a rakétára várva. (Kép: ESA)
Az ESAIL műhold a Föld körüli pályán. (Fantáziarajz: ESA / LuxSpace)
Miután a sikeres start több szálon is kapcsolódik régiónkhoz, a következő napokban – három külön cikkben – részletesebben is bemutatjuk az SSMS-t, az első két szlovén, és az ezúttal pályára került harmadik észt holdat, valamint e három ország űrtevékenységét is. | |||
|