Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Electron és Capella
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Üzlet és munkahely , Amerikai távérzékelő műholdak - 2020.08.31 12:15.)

Az Electron rakétával most felbocsátott űreszköz az első kereskedelmi radaros távérzékelő műhold, amely közepes hajlásszögű pályán működik majd.

Tulajdonosa a San Franciscó-i székhelyű Capella Space cég. A Capella-2 (Sequoia) nevű műhold a Rocket Lab vállalat Electron rakétájával startolt Új-Zélandról, augusztus 31-én, magyar idő szerint 5:05-kor. A 100 kg-os tömegű Sequoia pályahajlása 45°-os lesz az Egyenlítő síkjához képest, és 525 km magasságban kering. Az apertúraszintézis elvén működő radaros (SAR, Synthetic Aperture Radar) műholdak általában poláris pályára kerülnek, így gyakorlatilag a teljes földfelszínt meg tudják figyelni. A 45°-os inklináció viszont azt jelenti, hogy a Sequoia nem jut el a 45°-os északi és déli szélességi kör közötti területen kívül eső vidékek felé. De nem is célja ez az üzemeltetőnek, hiszen elsősorban Korea, Japán, Kelet-Ázsia, a Közel-Kelet környékét, illetve Afrika, Európa és Észak-Amerika egyes vidékeit szeretnék „szemmel tartani” a műholdjukkal. Az X-sávú radarképek felbontása fél méteresnél is jobb lesz, és a technika alkalmas az éjszaka, illetve borult időben való használatra is.


A Capella Space egyik radaros műholdja, 3,5 m-es átmérőjű kinyitott antennájával a Föld körül. (Fantáziakép: Capella Space)

A műholdrendszerbe további hasonló űreszközöket szánnak. Azok is a cég saját üzemében, a Colorado államban található Boulder mellett épülnek. Eredetileg poláris pályákat terveztek mindegyikük számára, de a radarfelvételek potenciális vevőivel való konzultációk után döntöttek a hibrid konstelláció – vegyesen közepes, illetve 90° körüli inklinációjú pályák – mellett. A megrendelők egyébként nem utolsósorban amerikai kormányzati szervek lesznek.

A radaros műholdrendszert építő Capella Space először 2018 decemberében indított egy kb. fele ekkora kísérleti holdat (Capella-1 vagy Denali) egy Falcon-9 rakétával, amely akkor nem kevesebb mint 63 másik műholdat is magával vitt.


A cég terveiben néhány éven belül (2023-ig) egy akár 36 darabos, 8-féle különböző elhelyezkedésű pályán keringő radaros műholdsereg kiépítése szerepel. Ennek segítségével egy adott területről akár másfél órás visszatérési idővel lesznek képesek nagyfelbontású felvételeket szolgáltatni megrendelőik számára. A flotta végső nagyságát ugyanakkor menet közben, a megrendelői igényekhez igazítják. (Kép: Capella Space)

Az Electron rakéta előző, július eleji startkísérlete egy elektromos hiba miatt kudarccal végződött, hét kis műhold elveszett. A mostani siker azt jelenti, hogy kevesebb mint két hónapon belül ki tudták nyomozni és javítani a problémát és újra tudták kezdeni a működést.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024