Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Földmegfigyelési adatokat venne a NASA
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Amerikai távérzékelő műholdak - 2017.12.22 07:15.)

Az amerikai űrügynökség megvizsgálja, tudná-e tudományos kutatási céljaira hasznosítani az egyre terjedő földmegfigyelő magánműhold-konstellációk adatait.

Az adatvásárlásra jövő évben kerülhet sor. Előtte a NASA felméri a lehetőségeket és várja a magánszolgáltatók ajánlatait. Az elmúlt időszakban nem egy magáncég kezdett kis nanoműholdakkal (CubeSatokkal) kiterjedt műholdflotta kiépítésébe, saját üzleti céljaik megvalósítására. Az adatok, műholdfelvételek lehetséges megrendelői között akár a NASA is felbukkanhat, amely maga is üzemeltet egy sor földmegfigyelő űreszközt. A magánkonstellációk által kínált adatok azonban többet (mást) is nyújthatnak, hasznosan egészíthetik ki az űrügynökség saját műholdakkal gyűjtött információit.

A decemberben végződő jelentkezési időszakot követően, várhatóan 2018 első negyedévében az amerikai űrhivatal feltehetően több céggel is köt együttműködési megállapodást. Az első feladat annak a megvizsgálása, hogy az adatokat valóban jól tudják-e hasznosítani. Az előkészítő program egy évig tart majd. A mostanihoz hasonló felhívást már 2016-ban is közzétettek, akkor az erre a célra szánt keretösszeg 25 millió dollár volt. A 2017-es költségvetés elfogadásával kapcsolatos problémák miatt akkor a folyamat megrekedt. Mostanra sokat változott a helyzet, ezért kérik be újra a magáncégek felfrissített ajánlatait, a műholdkonstellációk jelenleg aktuális paramétereit.

A NASA természetesen nem az első kormányügynökség lenne, amely magánfenntartású kisműholdas rendszerekből származó adatokat vásárol. Az NGA (National Geospatial-Intelligence Agency) nevű térinformatikai hírszerző ügynökség 2016-ban például 20 millió dollárért szerzett hozzáférést a Planet (Planet Labs) cég adataihoz, idén júliusban pedig újabb 14 millióért meghosszabbították a megállapodást. A híreinkben is gyakran szereplő, San Franciscó-i székhelyű Planet üzemelteti a Dove nevű, 3 egységes (3U) CubeSatokból álló flottát. A kis, sorozatban gyártott, viszonylag olcsó műholdak, amelyek rendszerint többedmagukkal, nagyobb űreszközöket indító hordozórakéták másodlagos utasaiként, esetleg a Nemzetközi Űrállomásra küldött teherűrhajók „potyautasaiként” jutnak alacsony Föld körüli pályára, folyamatosan figyelik a Föld felszínét. A 3-5 m-es felbontású optikai műholdfelvételek nagy előnye, hogy a sok műhold miatt rövid (akár néhány órán belüli) visszatérési időt tudnak biztosítani egy-egy terület fölött. Így szinte folyamatosan monitorozzák a Földet (már ahol ezt a derült időjárás megengedi).


A Velencei-lagúna egy részlete a Planet cég RapidEye műholdjai egyikének a felvételén. (Kép: Planet)

Az óceánokat és a légkört kutató NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) a Spire (Spire Global) cégtől szerez be GPS okkultációs adatokat. A navigációs műholdaknak a légkör felső rétegein áthaladó rádiójelei alapján, azok terjedési tulajdonságainak vizsgálatával hőmérsékleti és páratartalmi profilokat lehet előállítani, ami segíti az időjárási modellszámításokat. A Spire ilyen mérések céljára a Lemur kisműholdak konstellációját üzemelteti.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024