Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két cseh CubeSat készül
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2016.03.17 10:15.)

Csehország idén két CubeSatot is pályára szándékozik állítani. Bemutatjuk a VZLÚSat–1 és a Lucky–7 projekteket – a történetekben a figyelmes olvasó sok magyar „áthallásra” bukkanhat.

Az ENSZ Világűrbizottság Tudományos és Technikai Albizottsága ülésein az általános véleménycsere napirendi pontban elhangzott cseh felszólalásból kiderült, hogy Csehországban két CubeSat készül, mindkettőt még ebben az évben, júniusban, illetve decemberben pályára szeretnék állítani.


A VZLÚSat–1, Csehország 2U CubeSat műholdja várhatóan júniusban indulhat. (Kép: VZLÚ a.s.)

Júniusra tervezik a VZLÚSat–1 indítását. A két egységes (2U) CubeSatot a VZLÚ (Výzkumný a zku¹ební letecký ústav, a. s., Repülő- és Űripari Kutató- és Tesztközpont) cég készíti. A QB50 rendszerbe tartozó műholdat 400 km körüli magasságú pályára szánják, a kapcsolatot rádióamatőr frekvencián tartják. A műholdon a 3–50 keV tartományban működő, kis képalkotó röntgentávcsövet helyeznek el hasznos teherként. Energia-ellátását napelemekkel biztosítják, a műhold építését elsősorban technológiai kísérletnek szánják. Cseh együttműködő partnereik az 5M s.r.o., az Innovative Sensor Technology s.r.o. és a TTS s.r.o. cégek.


A készülő VZLÚSat–1 a cég laboratóriumában. (Kép: VZLÚ a.s.)

A VZLÚ a cseh űrkutatás és űripar egyik nagy múltú intézménye, fő profiljuk az ionoszféra és a magnetoszféra kutatásához műszerek fejlesztése. 2002 óta a mikro-akcelerométerek új generációjának fejlesztésével foglalkoznak, ők szállították a nem-gravitációs erők okozta, nagyon kis gyorsulások mérésére szolgáló berendezéseket az ESA Swarm műholdjaihoz (az EADS Astrium partnereként). Az eszköz prototípusát 2009-ben a Tatjána–2 orosz–tajvani egyetemi műholdon próbálták ki. A VZLÚ számos tesztberendezést is működtet az űreszközök építéséhez. A VZLÚ részt vett a Cseh Tudományos Akadémia 2003-ban felbocsátott MIMOSA műholdjának készítésében.


A VZLÚ részt vett a Cseh Tudományos Akadémia 2003-ban felbocsátott MIMOSA műholdjának készítésében. (Kép: VZLÚ a.s.)

A Lucky–7 egy egységes (1U) CubeSat lesz, amelyet a cseh SkyFox Labs nevű magáncég épít. A műholdat 600 km magas napszinkron pályára tervezik állítani. Fő feladata a technológiai demonstráció, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy a Föld sugárzási öveiben repülve akarják ellenőrizni a cég által kis műholdak számára gyártott, sugárzásálló alkatrészek, egységek megbízhatóságát. Ez egyúttal a később a távoli világűrbe, esetleg a Marsra indítandó CubeSatok számára is fontos előkísérletet jelent. A műholdra digitális kamera is kerül, amellyel a Földet fényképezik, ezzel tesztelve a műhold stabilizáló és adattovábbító rendszereit. A műholdat kínai Hosszú Menetelés rakétával vagy a SpaceX Falconjával szándékoznak pályára állítani. Érdekesség, hogy a műhold nevében a 7-es szám arra utal, hogy ez lett volna 1978 óta a hetedik cseh műhold. A mai helyzet szerint azonban úgy tűnik, a VZLÚSat „beelőz”, így a Lucky–7 a nyolcadik helyre szorul. (Vajon mikor jutunk el odáig, hogy két magyar cég verseng azért, melyikük bocsátja fel a hetedik és a nyolcadik magyar műholdat? – B.E.)


A decemberben indítandó egy egységes (1U) cseh cubesat, a Lucky–7. (Kép: SkyFox Labs)

A SkyFox Labs viszonylag új szereplőnek tűnik a cseh űripari palettán, szakmai (és személyi) gyökerei azonban a lent hivatkozott honlapok összevetése alapján a Prágai Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karához nyúlnak vissza. Ott készültek a CzechTechSat tervei, amely műhold ugyancsak a QB50 projekt része lett volna (CZ-01 jelzéssel, szemben a listán ma is szereplő CZ-02 jelű VZLÚSattal). A műhold azonban később a célok, a pálya és a szerkezet változatlanul tartása mellett „átvedlett” a SkyFox Labs cég Lucky–7 holdjává.


Az akkor még CzechTechSat néven futó kockaműhold a Prágai Műszaki Egyetem pikoműhold projektjének laboratóriumában. (Kép: Matej Slavik, Hospodarske Noviny, http://czechtechsat.cz)

A SkyFox Labs magáncégként 2014-ben alakult, szakmai filozófiájuk a világűr mostoha körülményei között is megbízhatóan működő (elsősorban sugárzásálló) műholdalkatrészek (Space-Friendly™) készítése. Űrpolitikai filozófiájukról azonban sokat elárul a cég vezetője, Jaroslav Laifr egy ITU Szimpóziumon tartott előadásának egyik diája, amely szerint elfogadhatatlannak tartják, hogy a cseh nemzeti űripar fejlesztése helyett a teljes cseh űrköltségvetés az ESA-ba vándorol, ami viszont így is csak az ESA költségvetésének 0,37%-át teszi ki. (Mint ismeretes, Csehország már 2008-ban az ESA tagja lett, tehát a nemzeti űripar fejlesztését hiányoló véleményt a szakember hét év tapasztalatai alapján fogalmazta meg.) A cég referenciái között egyébként egy 6 egységes koreai CubeSat, valamint az ugyancsak a QB50-hez tartozó osztrák Pegasus 2U is szerepel.


Egy cseh szakember, J. Laifr (SkyFox Labs) véleménye az ország ESA-tagságának nyolcadik évében: az ESA-tagság mellett, azzal párhuzamosan a nemzeti űripar fejlesztésére is szükség van. (Forrás itt)

A Cseh Űrportál sok egyéb információ mellett – az ENSZ regisztrációs egyezménye által az államokra rótt kötelezettség értelmében – az ún. nemzeti űrregisztert is tartalmazza, azaz felsorolja az eddig Csehország és jogelődei (azaz Csehszlovákia) által a világűrbe juttatott eszközöket. A lista egyelőre hat tételt tartalmaz, az 1978 és 1996 közt indított öt MAGION-t, hatodikként pedig az említett MIMOSA szerepel rajta. Az első MAGION holdat 1978. október 24-én az Interkozmosz–18 műholddal indították, majd arról leválasztva november 14-én kezdte meg önálló életét, az ionoszféra és a magnetoszféra kutatását.


A SkyFox Labs egyik kereskedelmi forgalomban kapható terméke a sugárzástűrő, hibatoleráns GPS-vevő egység, amelyet elsősorban CubeSatok, valamint piko-, nano és mikroműholdak számára fejlesztettek ki. (Kép: SkyFox Labs)

Érdeklődéssel várjuk a lista hetedik és nyolcadik műholdját, a cseh kollégáknak pedig sok sikert kívánunk!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024